| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Płyty fundamentowe, które ogrzewają dom. Dobry sposób na komfort i energooszczędność

Płyty fundamentowe, które ogrzewają dom. Dobry sposób na komfort i energooszczędność

System Legalett stanowi wyjątkowe rozwiązanie. Opisując je najprościej, to połączenie płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym. Poznaj zalety takiego systemu grzewczego i dowiedz się ile zdołasz zaoszczędzić, gdy zastosujesz go w swoim domu.

Autor: Legalett

Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost popularności płyt fundamentowych. Wielu inwestorów wybiera je zamiast tradycyjnych fundamentów, bo w ten sposób można prościej oraz skuteczniej odciąć budynek od zimnego i wilgotnego podłoża. A może, skoro zdecydowałeś się na fundament płytowy, warto pójść krok dalej i zbudować fundamentową płytę grzejną. Wtedy za jednym zamachem solidnie posadowisz budynek i zapewnisz mu niedrogi system ogrzewania pomieszczeń.

Jak funkcjonuje płyta Legalett

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to technologia tworzona na miarę twojego domu. System grzewczy jak również konstrukcja płyty są bowiem wyliczane i projektowane dla każdego budynku indywidualnie. Żelbetowa konstrukcja płyty opiera się na 20-30 cm warstwie izolacji termicznej ze styropianu (czasem jest ona nawet grubsza). Wykorzystywane są tu oprócz zwykłych płyt styropianowych także styropianowe elementy prefabrykowane, z których budowane jest obrzeże płyty. W płycie biegną kanały rozprowadzające ciepłe powietrze. Tworzą one zamknięte obiegi pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. To, czym będzie ogrzewane powietrze dostarczane do systemu nie ma żadnego znaczenia. Wybierasz takie źródło ciepła, które według ciebie jest najopłacalniejsze. Może to być kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, pompa ciepła lub nawet kominek. Płytę grzejną łatwo połączyć z każdym urządzeniem wytwarzającym ciepło. Nie będzie też żadnych trudności, jeśli przyjdzie ci do głowy zmienić sposób ogrzewania domu na inny. Taki system grzewczy jest wystarczający dla całego budynku. Nie potrzeba w nim instalować żadnych dodatkowych grzejników.

Masz pytanie o płyty Legalett? Zadaj pytanie ekspertowi >>

Zalety płyty grzejnej

Wśród naszych czytelników, którzy mają budynki posadowione na płycie grzejnej Legalett, przeprowadziliśmy krótką, anonimową sondę. Poprosiliśmy ich o podanie największych zalet takiego rozwiązania. Oto, dlaczego ich zdaniem warto wybrać płytę grzejną:

  • skuteczność systemu rozprowadzania ciepła oraz doskonała izolacja płyty pozwalają sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku;
  • system nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych i nie ma ryzyka rozszczelnienia przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze;
  • budynek jest doskonale odizolowany od zimnego i wilgotnego podłoża;
  • płyta działa jak akumulator ciepła i stabilizuje temperaturę w domu;
  • korzystanie z systemu jest bardzo proste. Obsługuje się tylko termostat naścienny umieszczony w ogrzewanym pomieszczeniu;
  • można ustawić w każdym pomieszczeniu inną temperaturę – zależnie od potrzeb;
  • płytę i system grzejny montuje wykwalifikowana, przeszkolona w tym ekipa, więc nie ma miejsca na żadne błędy;
  • budowa płyty trwa tydzień.
Autor: Robert Szarapka

Płytowy fundament grzewczy jest jedyną płytą fundamentową w Polsce posadowioną bezpośrednio na gruncie, która uzyskała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96.  

 

Tani sposób ogrzewania

Koszty tradycyjnego ogrzewania domu zależą od tego, jak drogiego paliwa używasz i jak dużo go wykorzystujesz. Im mniej wydajny system rozprowadzania ciepła po budynku i im gorsza izolacyjność termiczna ścian, fundamentów, dachu – tym więcej ciepła tracisz. Skoro tracisz ciepło, płacisz za coś, czego nie wykorzystujesz. Wybierając płytę grzejną masz szansę na obniżenie kosztów eksploatacji domu. Po pierwsze płyta ma doskonałą izolacje termiczną, więc ciepło nie ucieka w grunt. Po drugie system zapewnia prawidłowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. W efekcie możesz obniżyć w nich temperaturę o 2-3oC i nie odczujesz żadnej różnicy w komforcie.

Rozwiązanie energooszczędne – liczby nie kłamią

Dzięki grubej izolacji termicznej oraz temu, że przewody rozprowadzające ciepło są umieszczone w zaizolowanej płycie nie dochodzi do strat w wyniku jego przesyłu. Płyta ma wyjątkowo korzystny, niski współczynnik przenikania ciepła U = 0, 15-0,16 W/(m2.K). To nie wszystko. Liczy się przecież nie tylko izolacyjność, ale również zdolność do akumulacji ciepła. Ciężka, żelbetowa płyta jest w tym niezastąpiona. Beton magazynuje nadmiar ciepła i oddaje go, kiedy w pomieszczeniach temperatura zaczyna spadać. Odczuwalnym efektem akumulacyjności jest to, że po wyłączeniu ogrzewania nie robi się z miejsca zimno. Ważne jest także, że beton który akumuluje ciepło nie ulega wychłodzeniu. Na koniec jeszcze jeden mocny argument. Przy wykorzystaniu płyty grzejnej zyskujesz idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Nie ogrzewasz niepotrzebnie kubatury pod sufitem. Dzięki temu możesz obniżyć średnią temperaturę w pomieszczeniu zachowując ten sam komfort termiczny. Da ci to wymierne korzyści – koszty ogrzewania będą niższe o 20-30%.

Autor: Legalett

Przeczytaj dodatkowo:
Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Nowoczesne ogrodzenia betonowe - rodzaje...

Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się z wysokimi i zamkniętymi murami. Obecnie można spotkać...

Kołek rozporowy do każdego podłoża? Dzięki...

Jaki kołek rozporowy użyć do danego podłoża? To koniec dylematów związanych z wyborem. Prosty montaż,...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Gorące promienie słoneczne napływają przez okna i różnego rodzaju przeszklenia do wnętrz...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.