| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Okna do współczesnego domu – energooszczędne, precyzyjnie skonstruowane, funkcjonalne i estetyczne

Okna do współczesnego domu – energooszczędne, precyzyjnie skonstruowane, funkcjonalne i estetyczne

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny charakteryzować produkty budowlane. Gdy wybierają okna do domu, szczególną wagę przykładają do ich energooszczędności, jakości i funkcjonalności. Bardzo duże znaczenie ma też nowoczesny design.

Współczesne budownictwo mieszkaniowe – niezależnie czy mowa o domach wolno stojących czy kompleksach mieszkalnych, pełni rolę nie tylko użytkową, ale i dekoracyjną – stanowi bowiem ważny punkt w zabudowie przestrzeni miejskiej, jak również odzwierciedla gust i wrażliwość mieszkańców lub projektanta. Dlatego od elementów budowlanych wymaga się dziś znacznie więcej niż kiedyś – muszą być funkcjonalne, wysoce estetyczne, spełniać najwyższe wymogi jakości i wprowadzać do projektu pewną wartość dodaną. Połączenie pragmatyzmu i nowoczesnego wzornictwa stało się inspiracją do stworzenia nowej linii okien SwissForm, które zaskoczą nawet tych, twierdzących, że o stolarce okiennej powiedziano już niemal wszystko.

Autor: OknoPlus

Punkt wyjścia – okno do domu pasywnego

Projektowanie budynków energooszczędnych z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa to już niemal standard we współczesnym projektowaniu budynków użytkowych i mieszkalnych. Z punktu widzenia energooszczędności, stolarka okienna stanowi jeden z kluczowych wyborów w procesie inwestycyjnym – należy pamiętać, że okna o niskich parametrach i nieodpowiedniej jakości mogą stać się swoistym mostkiem termicznym, przez który z łatwością „ucieknie” nawet 1/3 ciepła z budynku. Efekt? Wyższe rachunki, odczuwalny dyskomfort termiczny, a także niedogodności wynikające z kondensacji pary wodnej.

ZDANIEM EKSPERTA

Podejmując decyzję o wyborze okien do domu pasywnego warto więc postawić na sprawdzone i pewne rozwiązania. Od czego zacząć? Od dokładnego sprawdzenia izolacyjności cieplnej przegród, która w przypadku okien określana jest tak zwanym współczynnikiem Uw, wyrażanym w jednostkach W/m2k.

Co to oznacza w praktyce? Współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającego w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody przy jednostopniowej różnicy temperatur pomiędzy jej wewnętrzną a zewnętrzną stroną. Im niższa wartość tego współczynnika, tym mniej ciepła stracimy, co przyniesie wymierny pakiet korzyści na przykład w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Za okna energooszczędne możemy zatem uznać te, których współczynnik Uw wynosi poniżej 1 W/m2k.

SwissForm idzie o krok dalej wpisując się w nowoczesny trend budownictwa pasywnego – jego współczynnik izolacji cieplnej wynosi bowiem Uw = 0,7 W/m2K.

Mariusz Kudas, ekspert firmy OknoPlus

Jednak za doskonałymi parametrami izolacyjnymi idzie tu doskonałe wzornictwo, wysoka funkcjonalność oraz wartości dodane. Jakie?

Wymiar estetyczny nowoczesnego okna. Widok jak z obrazu

Wielkogabarytowe przeszklenia to marzenie wielu inwestorów, coraz łatwiejsze do spełnienia, jednak niosące za sobą wiele pułapek – konstrukcja takiego okna musi być bowiem odpowiednio zabezpieczona – zarówno przed samym ciężarem pakietów szybowych, jak i często niełatwymi warunkami atmosferycznymi, z którymi przyjdzie im się mierzyć.

– Projektując linię SwissForm szczególną wagę przykładaliśmy do walorów estetycznych, które idą za wykorzystaniem w projekcie przeszkleń o dużych wymiarach. To nie tylko niezwykły, panoramiczny widok za oknem, ale przede wszystkim otwarcie na aranżację światłem, które w naturalny sposób wypełnia pomieszczenie, stając się ciekawym elementem kompozycyjnym – rozświetlającym i ogrzewającym nasze domy – podkreśla M. Kudas.

Tak, jak niezwykły obraz potrzebuje odpowiedniej ramy, tak widok za oknem wymaga odpowiedniej oprawy. SwissForm to zupełnie nowe i świeże spojrzenie na wzorniczą klasykę. Prosty lub zaokrąglony profil, idealnie uzupełniający stylowe wnętrza, możemy bowiem wzbogacić barwą z szerokiego wachlarza kolorów – od stonowanych bieli po odcienie szarości z niezwykle modnym antracytem na czele, surowym aluminium czy wręcz przeciwnie – tradycyjną okleiną drewnopodobną, kojarzącą się z górskim klimatem Szwajcarii. Tak szeroki wybór pozwoli na spełnienie nawet najśmielszych i wymarzonych wizji architektonicznych.

Wymiar funkcjonalny okien. Cicho, ciepło, bezpiecznie

Nowoczesny design linii SwissForm uzupełnia równie nowoczesne podejście do właściwości funkcjonalnych okien. Podstawą konstrukcji są tu najwyższej jakości profile bluEvolution, których 6-komorowa konstrukcja, szerokość zabudowy 82 mm oraz specjalny system uszczelek pomagają zarządzać komfortem termicznym o każdej porze roku. Specjalna budowa profili uzupełniona o potrójne pakiety szybowe, osiągające współczynnik przepuszczalności światła na poziomie Lt = 74%, pozwala na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach w sezonie grzewczym oraz zapobiega ich nagrzewaniu w okresie letnim.

Okna SwissForm można uzupełnić o nowoczesne okucia Comfort, wyposażone w innowacyjną funkcję cyrkulacji powietrza, zapewniającą bezproblemową wentylację przy jednoczesnym zachowaniu ciepła we wnętrzu. Natomiast opcjonalny wybór ukrytych w profilach zawiasów Select poprawi zarówno estetykę, jak też szczelność i funkcjonalność okien.

SwissForm to linia, która powstała z potrzeby połączenia dwóch ważnych wartości we współczesnej architekturze – wysokiej jakości dostosowanej do coraz większych wymagań technologicznych oraz nowoczesnego i świeżego spojrzenia na wzornictwo okienne, które wciąż ma bardzo wiele do zaoferowania. Teraz, nasz własny panoramiczny obraz zza okna możemy podziwiać w ciepłym, cichym i bezpiecznym mieszkaniu. Gotowi, by otworzyć się na nowoczesność?

Przeczytaj dodatkowo:
Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Inteligentna stolarka okienna. Okna w stylu...

Jak z dowolnego miejsca na ziemi sterować stolarką okienną, roletami czy żaluzjami fasadowymi? Jest to...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

sponsor artykułu