| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które imitują piaskowiec, granit, cegłę bądź deski

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które imitują piaskowiec, granit, cegłę bądź deski

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, cegłę ręcznie formowaną czy drewno egzotyczne, okazują się często zbyt drogie. Pojawia się więc pytanie czy można uzyskać efektowne imitacje takich powierzchni przy użyciu tańszych materiałów.

Okazuje się, ze wcale nie jest to trudne. Wystarczy wykorzystać tynki i metody ich aplikacji występujące w ofercie firmy „Piotrowice II”, będącej właścicielem marki ALPOL, SATYN, STABILL i HUZAR. Dzięki nowym materiałom możliwe stało się uzyskanie elewacji imitującej gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca i granitu a nawet odwzorowujące wygląd desek elewacyjnych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest coraz bardziej „trendy” i zdobywa nieustannie coraz większą popularność zarówno w przypadku małych domów jednorodzinnych jak i na elewacjach dużych kompleksów mieszkaniowych.

Imitacja deski elewacyjnej

Elewację z imitacją deski wykonuje się najczęściej jako dekoracyjne wykończenie systemu ociepleń. Wykonanie systemu w jego pierwszej fazie nie odbiega od standardowego rozwiązania. Polega ono na mocowaniu do ocieplanego podłoża płyt izolacji termicznej ze styropianu oraz wykonaniu na nich warstwy zbrojącej z kleju i siatki zbrojącej. Warstwę dekoracyjną odwzorowującą słoje drewna wykonuje się przy użyciu tynku mineralnego modelowanego ALPOL AT 319, specjalnej matrycy odciskowej i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni powstaje po zagruntowaniu związanego tynku gruntem ALPOL AG 701 i pomalowaniu go impregnatem koloryzującym ALPOL AI 785 w jednym z trzynastu dostępnych kolorów drewna. Po wyschnięciu impregnatu możemy już cieszyć wzrok atrakcyjną i trwałą powłoką, którą z odległości kilku metrów trudno odróżnić od prawdziwych desek.

Autor: Piotrowice II

Wykonywanie odcisku deski w tynku modelowanym ALPOL

Autor: Piotrowice II

Wykonywanie imitacji łączenia desek przy użyciu rysaka stalowego

Autor: Piotrowice II

Gruntowanie powierzchni po całkowitym wyschnięciu tynku

Autor: Piotrowice II

Zabezpieczenie powierzchni impregnatem koloryzującym marki ALPOL

Imitacja kamienia naturalnego

Dzięki zastosowaniu tynków dekoracyjnych ALPOL AT 398 CREATIVO możemy cieszyć się niezwykle atrakcyjną wizualnie a jednocześnie stosunkowo niedrogą elewacją, przypominającą do złudzenia płyty lub elementy z granitu lub piaskowca. Tynk dostępny jest w 10 wzorach imitujących strukturę i kolory piaskowca (wzornik SABBIA) oraz w 14 wzorach imitujących kamień granitowy (wzornik GRANITO). W wybranych wzorach, dodatek płatków drobnej naturalnej lub czarnej miki wprowadza na powierzchni oryginalny delikatny efekt refleksów świetlnych.

Autor: Alpol

Przykładowy wzór Granito, G70

Autor: Alpol

Przykładowy wzór Sabbia, S25

Podłożem do wykonania imitacji kamienia mogą być tynki cementowe i cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe, gładzie cementowe lub warstwa zbrojąca w systemach ociepleń z użyciem styropianu.

W celu uzyskania ciekawych efektów architektonicznych i podziałów elewacji na mniejsze elementy imitujące np. bloki lub płyty kamienne, zalecane jest użycie dostępnych w ofercie ALPOL profili boniowych. Dostępne są profile o różnych szerokościach i głębokościach.

Autor: Piotrowice II

Montaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINI

Autor: Piotrowice II

Montaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINI

W zależności od wzoru oraz metody wykonania, możliwe jest uzyskanie wyglądu powierzchni gładkiej (szlifowanej) lub ostrej (drapanej lub cyklinowanej). Tynki można nakładać zarówno ręcznie przy użyciu pacy stalowej jak i natryskowo przy użyciu specjalnego pistoletu i kompresora. Bezpośrednio po nałożeniu tynku należy usunąć z listwy boniowej uszczelkę zabezpieczającą.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybierz okno do swojego domu: parametry okien, na...

Kupując okna należy pamiętać o rozważnym podejmowaniu decyzji. Najlepiej decydować się na okna...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Płyty fundamentowe, które ogrzewają dom. Dobry...

System Legalett stanowi wyjątkowe rozwiązanie. Opisując je najprościej, to połączenie płyty fundamentowej z...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Brama segmentowa PRIME nagrodzona Złotym Medalem...

Automatyczna brama segmentowa PRIME, najbardziej luksusowy model w ofercie firmy WIŚNIOWSKI, została...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.