| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed naturalną korozją i ogniem?

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed naturalną korozją i ogniem?

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów, grzybów, wilgoci. Impregnacja drewna chroni też przed ogniem. Poznaj nowoczesne preparaty impregnujące.

Tagi: Dekspol

Drewno nadal jest materiałem powszechnie używanym w budownictwie jednorodzinnym. Jest podstawowym budulcem domów szkieletowych i konstrukcji dachowych w domach murowanych. Aby drewniane konstrukcje przetrwały w dobrym stanie przez wiele lat należy je prawidłowo zaimpregnować. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych ale też z uwagi na bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu. Dodatkowo konstrukcje drewniane zwykle są osłonięte materiałami wykończenia elewacji, dachówką, płytami karton-gips lub ociepleniem, a tym samym kontrola ich stanu przez szereg lat jest utrudniona. To kolejny argument za prawidłową impregnacją drewna jeszcze przed wykorzystaniem go w konstrukcji budynku.

Czynniki działające destrukcyjnie na drewno to przede wszystkim wilgoć, grzyby, mikroorganizmy i owady. Drewno pokryte preparatem impregnującym jest odporne na tzw. korozję biologiczną, wahania temperatury, odkształcenia i wysoką wilgotność. Zaleca się też używanie środków ogniochronnych.

Autor: thinkstockphotos.com

Drewno do budowy konstrukcji dachowych powinno być odpowiednio zaimpregnowane

Czym impregnować drewno?

 Wybór produktu powinien zależeć od tego, jaki efekt zamierza osiągnąć inwestor, ponieważ oprócz zabezpieczenia drewna, można wyeksponować strukturę drewna, nadać mu kolor, połysk lub odwrotnie – zmatowić. Wzrasta też świadomość inwestorów indywidualnych w zakresie odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia drewna używanego w konstrukcji budynku. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku producenci oferują nowoczesne, specjalistyczne preparaty.

1. Impregnat do drewna konstrukcyjnego Wood Protector producenta Dekspol

  • formuła DuoACTIVE skutecznie chroni drewno przed owadami i grzybami
  • niewymywany – zapewnia trwałą ochronę
  • gwarantowana i kompletna ochrona drewna
  • do stosowania na zewnątrz i wewnątrz
  • dostępny w trzech wariantach kolorystycznych
  • koncentrat 1:9

2.  Impregnat przeciwogniowy Firestop producenta Dekspol

  • chroni drewno przed ogniem, owadami, grzybami i biokorozją
  • ma aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej
  • wysoka wydajność produktu
  • chroni i leczy drewno

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Dekspol

Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Autor: Dekspol

Impregnat FIRESTOP

Obydwa preparaty przeznaczone są do impregnacji drewna budowlanego i konstrukcyjnego, elementów domów drewnianych, altan, drewutni, płotów, tarasów, drewnianych ekranów akustycznych.

Sprawdź preparaty Wood Protector oraz Chemia Spectrum

Autor: Dekspol

Zadbaj o właściwą impregnację elementów drewnianych poddasza

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Drewno powinno być pozbawione kory i zdrowe. Trzeba usunąć wszelkie naloty, porosty, mchy, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność preparatu. Istotna jest wilgotność drewna - nie powinna przekraczać 25%. Mokre elementy drewniane mają mniejszą wytrzymałość na zginanie, a z kolei drewno zbyt suche jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jak suszyć drewno? Najlepiej w sposób naturalny (przez składowanie w stosach na otwartej przestrzeni, zabezpieczone przed opadami) lub w suszarniach. Przed wykorzystaniem drewna na budowie należy je sezonować kilka tygodni, tak by osiągnęło preferowaną wilgotność. Dzięki temu będzie bardziej odporne na odkształcenia i biodegradację.

Sposoby impregnacji drewna

Impregnacja ciśnieniowa - wykorzystywana przede wszystkim do zabezpieczania drewna szczególnie narażonego na infekcje strzępkami grzybów np. elementów stykających się z glebą. Dzięki aplikacji preparatu pod ciśnieniem dostaje się on w głąb drewna, a przy niewielkich elementach przenika je w całości. Taka obróbka drewna jest bardzo szybka i popularna. Stosowana jest głównie do impregnacji drewna konstrukcyjnego i drewnianych obiektów ogrodowych.

Kąpiel impregnacyjna – to całkowite zanurzenie drewna w roztworze. Podczas zabiegu składniki impregnatu wnikają w strukturę drewna na kilka do kilkunastu milimetrów. Stopień zabezpieczenia jest wystarczający dla drewna, które będzie wykorzystywane do realizacji konstrukcji wewnątrz budynku.

Malowanie i natryskiwanie – metoda polega na nakładaniu impregnatu pędzlem lub urządzeniem natryskowym. Należy pamiętać, że jednokrotna impregnacja nie jest wystarczająca. Liczba warstw zależy od parametrów drewna, jego jakości, struktury i stopnia wchłaniania preparatu. Zazwyczaj czynności trzeba powtórzyć 2-3 razy, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta preparatu. Pierwsza warstwa powinna być nałożona dokładnie i obficie. Po jej wniknięciu w strukturę można  nakładać kolejną. Po impregnacji wilgotność drewna może chwilowo wzrosnąć, dlatego też warto je ponownie przesuszyć.

Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

sponsor artykułu