| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Polacy lubią domy jednorodzinne. Na jeden dom przypada u nas niecałe mieszkanie

Polacy lubią domy jednorodzinne. Na jeden dom przypada u nas niecałe mieszkanie

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Szeregówek i bliźniaków jest u nas cztery razy mniej niż w innych krajach Europy. Najbardziej bowiem lubimy domy wolno stojące. Domy jednorodzinne królują głównie poza miastami. W miastach popularne są mieszkania w blokach. Mówią o tym dane opublikowane przez Eurostat.

Europejczycy lubią domy jednorodzinne

Najczęściej Europejczycy zamieszkują domy, a nie bloki. Na jeden dom przypada tutaj 0,7 mieszkania. W Polsce jest podobnie. Na jeden dom przypada 0,9 mieszkania. Idąc dalej, można stwierdzić, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych.

W Polsce ponad 90% domów to budynki wolno stojące, podczas gdy w Europie średnio jest ich niecałe 60%.

Najwięcej domów w Irlandii

Najmniej bloków powstało w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W krajach tych na jeden dom przypada bowiem odpowiednio blisko 0,03, 0,09 i 0,17 mieszkania, co w przypadku Irlandii daje zaledwie jedno mieszkanie na 31 domów.

Mieszkań więcej na Łotwie i w Estonii

Znacznie więcej mieszkań jest natomiast na Łotwie, Estonii i w Hiszpanii. W krajach tych na jeden dom przypada ponad 1,8 lokali mieszkalnych. Rekordzistką jest Łotwa, gdzie z trzech nieruchomości mieszkalnych, tylko jedna jest domem jednorodzinnym.

W miastach mieszkania

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obszarach o gęstości zaludnienia przynajmniej 500 osób na km kw. Mieszkania są na tych terenach bardziej popularne niż na całym obszarze badanych krajów. Średnio w miastach Unii Europejskiej na jeden dom przypada 1,4 lokali mieszkalnych.

Najwięcej mieszkań na Słowacji, najmniej w Irlandii

Miasta o największym odsetku mieszkań zlokalizowane są w Estonii i na Słowacji. Na jeden dom przypada ich odpowiednio 7,1 i blisko 8. Dodatkowo o wysokim stopniu urbanizacji miast może świadczyć fakt, że w obu tych krajach większość mieszkań zlokalizowanych jest w blokach o przynajmniej 10 lokalach.

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia i Norwegia. Nawet w miastach tych krajów, niewielki odsetek obywateli posiada własne M, a swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają mieszkając w domach jednorodzinnych. Na jedno mieszkanie przypada tam odpowiednio blisko 13 i 7 domów.

Przeczytaj dodatkowo:
Targi budowlane BUD-GRYF i ENERGIA – Szczecin,...

Już po raz 24. odbędą się targi budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im od kilkunastu lat targi ENERGIA. W...

Targi budowlane BUD-GRYF po raz 25! Szczecin,...

Targi budowlane BUD-GRYF zmieniają się na swoje 25-lecie. Obok pełnej oferty produktów i usług...

Stegu patronem strategicznym wyprawy na...

Firma Stegu europejski lider produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego została sponsorem tytularnym...

BUDMA 2015 – wykład Kocham Cię, „Życie (w...

BUDMA 2015 rozpoczyna się już 10 marca. Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na wykład...

Targi Budownictwa „Mój Dom”. 10 - 12 kwietnia 2015

44 Opolskie Targi Budownictwa „Mój Dom” odbędą się po raz pierwszy w Centrum...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT