| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Polacy lubią domy jednorodzinne. Na jeden dom przypada u nas niecałe mieszkanie

Polacy lubią domy jednorodzinne. Na jeden dom przypada u nas niecałe mieszkanie

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Szeregówek i bliźniaków jest u nas cztery razy mniej niż w innych krajach Europy. Najbardziej bowiem lubimy domy wolno stojące. Domy jednorodzinne królują głównie poza miastami. W miastach popularne są mieszkania w blokach. Mówią o tym dane opublikowane przez Eurostat.

Europejczycy lubią domy jednorodzinne

Najczęściej Europejczycy zamieszkują domy, a nie bloki. Na jeden dom przypada tutaj 0,7 mieszkania. W Polsce jest podobnie. Na jeden dom przypada 0,9 mieszkania. Idąc dalej, można stwierdzić, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych.

W Polsce ponad 90% domów to budynki wolno stojące, podczas gdy w Europie średnio jest ich niecałe 60%.

Najwięcej domów w Irlandii

Najmniej bloków powstało w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W krajach tych na jeden dom przypada bowiem odpowiednio blisko 0,03, 0,09 i 0,17 mieszkania, co w przypadku Irlandii daje zaledwie jedno mieszkanie na 31 domów.

Mieszkań więcej na Łotwie i w Estonii

Znacznie więcej mieszkań jest natomiast na Łotwie, Estonii i w Hiszpanii. W krajach tych na jeden dom przypada ponad 1,8 lokali mieszkalnych. Rekordzistką jest Łotwa, gdzie z trzech nieruchomości mieszkalnych, tylko jedna jest domem jednorodzinnym.

W miastach mieszkania

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obszarach o gęstości zaludnienia przynajmniej 500 osób na km kw. Mieszkania są na tych terenach bardziej popularne niż na całym obszarze badanych krajów. Średnio w miastach Unii Europejskiej na jeden dom przypada 1,4 lokali mieszkalnych.

Najwięcej mieszkań na Słowacji, najmniej w Irlandii

Miasta o największym odsetku mieszkań zlokalizowane są w Estonii i na Słowacji. Na jeden dom przypada ich odpowiednio 7,1 i blisko 8. Dodatkowo o wysokim stopniu urbanizacji miast może świadczyć fakt, że w obu tych krajach większość mieszkań zlokalizowanych jest w blokach o przynajmniej 10 lokalach.

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia i Norwegia. Nawet w miastach tych krajów, niewielki odsetek obywateli posiada własne M, a swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają mieszkając w domach jednorodzinnych. Na jedno mieszkanie przypada tam odpowiednio blisko 13 i 7 domów.

To dopiero zima! 20-metrowe ściany śniegu w Japonii

Zobacz niesamowity śnieżny korytarz w północnych Alpach Japońskich. Robi naprawdę wrażenie....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Targi budowlane WM-EXPO – 24-25 kwietnia 2015 r.

III Targi Budowlane WM-EXPO to najważniejsze wydarzenie branżowe w północno-wschodniej Polsce. Wziąć...

Konkurs Życie w architekturze. Startuje...

W ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE odbędzie się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski, w...

Wielkanoc na świecie

Jak co roku zajadamy się jajkami w każdej postaci, mazurkami i babami, dom ozdabiamy wiosennymi kwiatami...

Targi Budowlane LUBDOM – nowości budowlane i...

Budujesz dom lub planujesz remont mieszkania? Chcesz poznać najnowsze trendy w budownictwie i architekturze?...

Stegu patronem strategicznym wyprawy na...

Firma Stegu europejski lider produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego została sponsorem tytularnym...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.