| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Podwyżka VAT. Od stycznia 2011 nowe stawki podatku VAT – 5, 8 i 23%

Podwyżka VAT. Od stycznia 2011 nowe stawki podatku VAT – 5, 8 i 23%

W nowym roku ceny sprzętu RTV i AGD wzrosną o 10%, a za odzież zapłacimy nawet o jedną trzecią więcej niż dotychczas. Pretekstem do podniesienia cen jest podwyżka stawki VAT. Zobacz, jakie jeszcze podwyżki zafundował nam rząd, aby spłacić dług publiczny…

Nowe stawki VAT

Szukając sposobu na łatanie dziury budżetowej rząd wpadł na pomysł podniesienia stawek podatku od towarów i usług. Obowiązujące obecnie stawki podatku VAT od 1 stycznia 2011 zmienią się w następujący sposób:

  • żywność nieprzetworzona (z 3%),  żywność przetworzona (z 7%) - na 5%;
  • usługi gastronomiczne czy leki - z 7% na 8%;
  • paliwa, większość usług i produktów nieżywnościowych - z 22% na 23%.

Podwyżka VAT = podwyżka cen

Co nowe stawki VAT oznaczają dla przeciętnego Kowalskiego? Rewolucję w domowym budżecie...
Już dziś producenci sprzętu RTV i AGD, wykorzystując zmianę podatku VAT, zapowiadają wzrost cen tego sprzętu aż o 10%. Jeszcze gorzej wygląda sprawa w przemyśle odzieżowym - tu podwyżki mogą osiągnąć poziom nawet o 1/3 wyższy niż obecnie.

Wzrost podstawowych stawek podatku od towarów i usług niesie za sobą dalsze podwyżki – skoro drożeje paliwo, ceny produktów wzrosną nie tylko o VAT, ale również o zwiększone koszty transportu. Z tym wiążą się również min. Droższe taksówki, autobusy i pociągi. Podróżni zapłacą za bilety kilka procent więcej.

Należy się też spodziewać wzrostu opłat mieszkaniowych. W górę pójdzie prąd, gaz, woda…

Jak wzrosną ceny materiałów i usług budowlanych?

Budując dom, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym lub zwyczajnie remontując mieszkanie, musimy się liczyć z tym, że zapłacimy wyższy VAT za materiały budowlane. Wg wyliczeń Karol Wilczko z porównywarki finansowej Comperia.pl - na każde 10 tys. zł netto wydane na produkty wykończeniowe zapłacimy 100 zł więcej. Należy przy tym pamiętać, że część wydatków na VAT od materiałów budowlanych można odzyskać na bazie stosownych regulacji podatkowych.

Więcej zapłacimy również za usługi firm budowlanych – dodaje Wilczko. Np. montaż drzwi, czy okien był objęty do tej pory stawką 7 proc. - w efekcie zmian wzrośnie do 8 proc. Również osoby, które planowały wybudować dom z pomocą generalnego wykonawcy/firmy budowlanej zapłacą więcej. Taka usługa była obciążona do tej pory stawką 7 proc. – po podwyżce wykonawca naliczy na fakturze VAT 8 proc. Koszt usługi wynoszący dzisiaj 300 tys. zł netto będzie wyższy po uwzględnieniu podatku o 3 tys. zł.

Ceny mieszkań pójdą w górę

Podwyżkę VAT odczują również osoby kupujące mieszkanie od dewelopera. Obecnie zakup nieruchomości jest obłożony 7 proc. stawką VAT. Po zmianie o 1 pkt procentowy cena brutto nowego mieszkania wzrośnie o 1 tys. zł na każde 100 tys. zł ceny netto.

Przeczytaj dodatkowo:
Test wiedzy branżowej – świętuj z nami 20-lecie...

„Informator Budowlany-murator” i „Informator Instalacyjny-murator” spółki ZPR...

Targi Twój Dom, Twój Ogród 2016

W dniach 9-10 kwietnia 2016 roku odbędą sie targi Twój Dom, Twój Ogród. Zapraszamy do...

Stegu patronem strategicznym wyprawy na...

Firma Stegu europejski lider produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego została sponsorem tytularnym...

BUDMA 2015 – wykład Kocham Cię, „Życie (w...

BUDMA 2015 rozpoczyna się już 10 marca. Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na wykład...

Konkurs Życie w architekturze. Startuje...

W ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE odbędzie się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski, w...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT