| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Od 2011 r. kredyt z "Rodziną na swoim" tylko na nowe mieszkanie?

Od 2011 r. kredyt z "Rodziną na swoim" tylko na nowe mieszkanie?

Najprawdopodobniej od jesieni 2011 na kredyt z rządową dopłatą będzie można kupić tylko nieruchomość z rynku pierwotnego. Obniżony zostanie także limit ceny mieszkania i wiek kredytobiorcy. Dobra wiadomość jest taka, że od tego roku z "Rodziny na swoim" będą mogli skorzystać również single. Zmiany w programie miały wejść w życie już 1 stycznia. Jak się jednak okazało, opóźnią się najprawdopodobniej o kilka miesięcy.

Od tego roku program „Rodzina na Swoim” się zmieni. Najprawdopodobniej z rządowym wsparciem nie można będzie kupić już mieszkania z rynku wtórnego. Spadnie też o ok. 14% limit ceny nieruchomości a wiek kredytobiorców zostanie ograniczony do 35 lat.

Tylko nieruchomości z rynku pierwotnego

Największym ograniczeniem będzie zawężenie "Rodziny na swoim" jedynie do wsparcia kredytów na nieruchomości z rynku pierwotnego. Dotychczasowe statystyki pokazują, że jedynie około 40% pieniędzy kierowanych jest do tego segmentu rynku. Teoretycznie więc zmiana może ograniczyć dostępność programu aż o 60%. Wydaje się jednak, że część osób, która wybrałaby mieszkanie używane, skieruje się po prostu na rynek pierwotny. Zawężenie programu nie powinno być zatem aż tak drastyczne.

Obniżenie limitu ceny

Od 2011 roku obniżony zostanie współczynnik wykorzystywany do wyliczania limitu ceny nieruchomości z 1,4 do 1,2. W 8 miastach (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź, Warszawa, Szczecin, Poznań, Wrocław) może ograniczyć to liczbę dostepnych w programie mieszkań o 25 pp. Spośród mieszkań o powierzchni do 75 mkw. kryterium cenowe dofinansowania spełni jedynie 38% lokali. Teraz jest to 63%.

Najlepsza sytuacja będzie w takich miastach jak Bydgoszcz czy Łódź. Tutaj prawie wszystkie mieszkania można kupić na kredyt z dopłatą. Po zmianach będzie to odpowiednio 96% i 79% dostępnej oferty na rynku pierwotnym.

Korzystna sytuacja będzie w Warszawie i Gdańsku. Po zmianach będzie można tu nabyć blisko 40% oferowanych mieszkań na rynku pierwotnym. Znacznie gorzej syutacja przedstawia się w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Teraz na kredyt z dopłatą można tutaj kupić co drugie mieszkanie, po zmianach - będzie to zaledwie kilkanaście procent podaży.

Zmiana wskaźnika spowoduje zamarcie programu w Szczecinie. Przed 1 stycznia 40% mieszkań na rynku pierwotnym spełniało kryteria dofinansowania, natomiast po zmianach będzie to zaledwie 2%.

Dopłaty dla osób w wieku do 35 lat

Kolejnym ograniczeniem jest także zawężenie kręgu potencjalnych kredytobiorców do osób w wieku maksimum 35 lat. Dotychczasowe dane, publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pokazują że kredytobiorcy w wieku do 34 roku włącznie stanowili blisko 78% osób korzystających z programu rządowego wsparcia. Przez takie ograniczenie ministerstwo chce skierować pieniądze do osób zakładających rodziny.

Ministerialne szacunki mówią, że połączenie wszystkich tych negatywnych zmian może zawęzić krąg osób korzystających z rządowego dofinansowania o 60%.

"Rodzina na swoim" nie tylko dla rodziny

Od 2011 roku z dofinansowania najprawdopodobniej skorzystają także single. Tu pojawiają się jednak także ograniczenia. Taki kredytobiorca będzie musiał bowiem złożyć oświadczenie, że prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, a do tego nieruchomość, którą będzie chciał kupić, jest jego pierwszą.

Single mogą kupić mniejsze mieszkania niż rodziny. W pierwotnej wersji programu do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 mkw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 mkw. Od nowego roku osoby samotne mogą kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 mkw., przy czym dofinansowanie jest wypłacane jedynie do 30 mkw.

Przeczytaj dodatkowo:
Konferencja: Dzień Ziemi z Zielonym Budownictwem....

Jeżeli zależy Ci na zielonym budownictwie i inteligentnych miastach, koniecznie weź udział w konferencji...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Konkurs Życie w architekturze. Startuje...

W ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE odbędzie się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski, w...

Targi Budowlane Bud-Gryf

Targi Budowlane Bud-Gryf to okazja do zapoznania się z ofertą producentów materiałów...

Targi budowlane BUD-GRYF i ENERGIA – Szczecin,...

Już po raz 24. odbędą się targi budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im od kilkunastu lat targi ENERGIA. W...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT