| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Ciepło szyte na miarę

Ciepło szyte na miarę

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Jak wynika z badania, zrealizowanego przez SMG/KRC w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie”, wielu Polaków jest świadomych tego, że przegrzewanie mieszkania wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i środowisko. Precyzyjną kontrolę ciepła umożliwiają nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które dopasowując się do potrzeb swoich odbiorców, pozwalają oszczędzać czas oraz pieniądze.

Coraz więcej urządzeń elektronicznych jakie mamy w domach, dostosowuje się do naszego rytmu życia. Podobnie jest z ogrzewaniem – możemy regulować temperaturę, dopasowując ją zarówno do konkretnego pomieszczenia, pory dnia, jak również indywidualnego stylu życia. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy żyjemy na wysokich obrotach i jesteśmy bardziej aktywni. Większości z nas nie ma w domu między 7:00 a 18:00. Więcej pracujemy i podróżujemy, a wolny czas z rodziną i przyjaciółmi częściej spędzamy poza domem. Nie ma zatem potrzeby ogrzewania pomieszczeń podczas naszej nieobecności. Na szczęście dziś kontrolowanie zużycia ciepła nie musi wiązać się z dużym zaangażowaniem domowników – nowoczesne urządzenia robią to za nas, samodzielnie sterując pracą grzejników w zależności od ustawionych preferencji.

Żyj EKO

Staramy się żyć bardziej świadomie oraz odpowiedzialnie. Zwracamy coraz większą uwagę na to, jaki wpływ na nas samych oraz na otaczające nas środowisko ma to, co robimy, spożywamy oraz używamy na co dzień. Co niezwykle istotne, ważnym elementem nowoczesnego stylu życia Polaków staje się oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej. Jak wynika z badania opinii pt. „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego we wrześniu 2011 r. przez SMG/KRC w ramach kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”, aż 85% Polaków ma świadomość, że trzeba oszczędzać ciepło w mieszkaniu, aby chronić środowisko naturalne. Co więcej, niemal tyle samo badanych uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, aby zapobiec niepotrzebnej stracie energii cieplnej.

Autor: Danfoss

Trzeba oszczędzać ciepło w mieszkaniu, aby chronić środowsko naturalne (źródło: Kampania edukacyjna "Każdy stopień ma znaczenie"; opracowanie na podstawie wyników badań MB SMG/KRC, N=1000)

Autor: Danfoss

Warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, aby oszczędzać energię cieplną (źródło: Kampania edukacyjna "Każdy stopień ma znaczenie"; opracowanie na podstawie wyników badań MB SMG/KRC, N=1000)

Wyłączanie ogrzewania w momencie, gdy otwieramy okno, zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła. Jest to jeden z wielu sposobów na to, aby zmniejszyć marnotrawstwo energii cieplnej. Potwierdza to opinia eksperta:

Obniżając temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, w nocy oraz w czasie, gdy jesteśmy w pracy lub na urlopie, mamy pewność, że zużywamy tyle ciepła ile w rzeczywistości potrzebujemy – przekonuje Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Możemy również oszczędzać energię cieplną poprzez wykorzystywanie naturalnych źródeł energii i przykręcać grzejniki, gdy pokój nagrzewa się np. od słońca lub urządzeń elektrycznych.

Żyjemy w większym pośpiechu i mimo że chcemy żyć eko, to często nie mamy na to po prostu czasu. Dlatego powstają rozwiązania, które pomagają oszczędzać nie tylko energię, ale również czas.

– Elektroniczne termostaty można zaprogramować według indywidualnych potrzeb bądź wybrać jeden z gotowych programów, dostosowanych do najczęściej spotykanego dobowego cyklu życia domowników – mówi Sylwia Błaszczak. – Wystarczy kilka kliknięć i można zupełnie zapomnieć o regulowaniu grzejników – urządzenie samo dba o utrzymanie stałej preferowanej temperatury w pomieszczeniu, obniżając moc grzania na przykład podczas naszej nieobecności w domu oraz automatycznie reagując na otwarcie okna czy wzrost temperatury w wyniku nagrzania pokoju od słońca.

Dzięki temu oszczędzamy energię i nasz dom jest dużo bardziej przyjazny środowisku. Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi, pozwala zaoszczędzić do 23% energii, a wymiana ręcznych zaworów nawet do 46% energii. Stawka jest bardzo wysoka – aż 70% zużywanej w Polsce energii przeznaczana jest na ogrzewanie budynków.  

Mieszkaj zdrowo

Żyjemy coraz bardziej intensywnie, dlatego musimy zwracać większą uwagę na to, aby szybkie tempo nie odbiło się negatywnie na kondycji naszego organizmu. W trosce o zdrowy styl życia uprawiamy sport i dbamy o odpowiednie nawyki żywieniowe. Nie powinniśmy zapominać również o warunkach, w których spędzamy czas na co dzień.

Lekarze wskazują, że przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje zbyt ciepłe i suche powietrze, może prowadzić do częstszych przeziębień i obniżenia wydajności organizmu. Częste infekcje gardła i dróg oddechowych, podrażnienia śluzówek i skóry, a także bóle głowy, rozdrażnienie i brak energii to właśnie objawy przegrzanego organizmu. Dlatego właśnie należy szczególnie dbać o stałe utrzymywanie w pokojach optymalnej, zalecanej temperatury – nawet zimą wynosi ona zaledwie 18-21 st. C. Powinna ona być precyzyjnie dostosowana do rodzaju pomieszczenia, pory dnia, a także indywidualnego trybu życia.

Dowiedz się więcej nt. nowoczesnych urządzeń regulujących temperaturę w domu: http://living.danfoss.pl

Bank inspiracji otwarty – nowy katalog Meble WAJNERT już dostępny

Od kilku dni dostępny jest w salonach nowy katalog firmy Meble WAJNERT. Wzorem poprzednich lat...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Targi Budownictwa „Mój Dom”. 10 - 12 kwietnia 2015

44 Opolskie Targi Budownictwa „Mój Dom” odbędą się po raz pierwszy w Centrum...

Targi budowlane BUD-GRYF i ENERGIA – Szczecin,...

Już po raz 24. odbędą się targi budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im od kilkunastu lat targi ENERGIA. W...

Zbuduj z nami świat bez wandalizmów! Zapraszamy...

Fundacja Świat Bez Wandalizmów zaprasza podczas Nocy Muzeów do wzięcia udziału w akcji "Razem z...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Targi Budowlane Bud-Gryf

Targi Budowlane Bud-Gryf to okazja do zapoznania się z ofertą producentów materiałów...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT