| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Uwaga! Badania cementu wykazały, że co piąty worek nie spełnia norm. Cementownie oszukują.

Uwaga! Badania cementu wykazały, że co piąty worek nie spełnia norm. Cementownie oszukują.

To, co pokazały badania cementu dostępnego na rynku, jest porażające. Nawet w największych sieciach handlowych możesz natrafić na cement nie spełniający polskich norm, którego użycie stanowi zagrożenie dla trwałości konstrukcji twojego domu. Co na to Polski Komitet Normalizacyjny? Czy GUNB skontroluje cementownie?

Cement niezgodny z normą

Na polskim rynku obecny jest cement niespełniający norm jakościowych, wprowadzany do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest zazwyczaj zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości - nawet 50%, co jest niedopuszczalne.

Sytuacja jest bardzo niepokojąca.  Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, twierdzi nawet, że nie ma drugiego takiego rynku w Europie, na którym zjawisko występowania cementu niespełniającego wymagań byłoby obecne w takim stopniu jak w Polsce.

Z szacunkowych danych Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że aż 15-20% cementu workowanego znajdującego się na rynku nie spełnia norm.  SPC już 5 lat temu powiadomiło o tym zjawisku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), ale ten do tej pory nie zajął stanowiska, a sytuacja wcale się nie poprawia. Stowarzyszenie zaapelowało o interwencję również do największych sieci handlowych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy to przyniesie efekt?

Wyniki badań 6 cementów workowanych

Poniżej wyniki badań 6 cementów workowanych CEM II/B-V 32,5N, które zakupiono w jednym z supermarketów budowlanych. Pobranie próbek odbyło się w 2010 r. z udziałem przedstawiciela Polskiego Centrum Akredytacji.

Próbka

1

2

3

4

5

6

Oznakowanie worka

X

X

X

X

X

X

Wytrzymałość min. 32,5 MPa

28,1

28,1

14,2

OK

23,1

24,5

Popioł: 21 – 35%

43,5

48,6

64,7

OK.

46,8

50,6

Cr VI max 0,0002%

0,0002

OK

OK

OK

OK

0,0001

Dlaczego jakość cementu jest tak ważna?

Jakość cementu ma podstawowe znaczenie dla własności użytkowych i zdrowotnych budynku. Cement niespełniający norm stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:

  • łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
  • spękania powierzchni
  • nietrwałość konstrukcji budowlanych

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakie normy powinien spełniać cement?

Cement produkowany w renomowanych cementowniach (a jest ich w Polsce 12) podlega procedurom systematycznej kontroli wewnętrznej oraz niezależnej kontroli zewnętrznej. Produkcja i jakość cementu została znormalizowana, ustalona przez Europejską Organizację Normalizacyjną CEN i Polski Komitet Normalizacyjny. Skład cementu, jakość i inne parametry określa norma PN EN 197-1. Jednostka normalizacyjna narzuca nawet informacje, które muszą być zawarte na opakowaniu cementu.

Jak powinien być właściwie oznakowany worek cementu

Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Jak kupić pewny cement?

Dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną odróżnienie dobrego cementu od trefnego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadziło nowe, zrozumiałe oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która będzie wskazywała pewny, sprawdzony cement.

Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji. Może go otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt dostępny na rynku będzie spełniał normy jakościowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Chociaż w Polsce jest 12 cementowni i jedna przemiałownia należące do 9 producentów, to zgodnie z danymi Sądu Rejestrowego produkcję cementu może wykonywać 49 podmiotów. Te mniejsze firmy nie dystrybuują cementu luzem, ale mają duży udział w obrocie workami, które wprowadzają do obrotu markety i hurtownie budowlane.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Targi Budownictwa „Mój Dom”. 10 - 12 kwietnia 2015

44 Opolskie Targi Budownictwa „Mój Dom” odbędą się po raz pierwszy w Centrum...

Zbuduj z nami świat bez wandalizmów! Zapraszamy...

Fundacja Świat Bez Wandalizmów zaprasza podczas Nocy Muzeów do wzięcia udziału w akcji "Razem z...

Stegu patronem strategicznym wyprawy na...

Firma Stegu europejski lider produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego została sponsorem tytularnym...

Targi budowlane BUD-GRYF i ENERGIA – Szczecin,...

Już po raz 24. odbędą się targi budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im od kilkunastu lat targi ENERGIA. W...

12 najpopularniejszych filmów Telewizji...

Murator.tv to Telewizja Poradnikowa Muratora - radzimy, pytamy Was o doświadczenia z budowy domu, pokazujemy...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT