| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Aby żyło się bezpieczniej. Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Aby żyło się bezpieczniej. Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie tylko kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali, ale także odpowiada za sprawne i bezpieczne działanie urządzeń technicznych w budynku.

Mieszkańcy domów wielorodzinnych na co dzień korzystają z udogodnień wielu urządzeń i instalacji, nie zdając sobie często sprawy, jak ważny jest bieżący nadzór nad ich prawidłowym funkcjonowaniem.

Obowiązki związane ze sprawowaniem kontroli nad bezpieczeństwem budynku i urządzeń można podzielić na obligatoryjne i fakultatywne.

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie tylko kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali, ale także odpowiada za sprawne i bezpieczne działanie urządzeń technicznych w budynkuDo pierwszej grupy zaliczają się kontrole dźwigów osobowych, pieców centralnego ogrzewania, urządzeń ciśnieniowych, a także przeglądy ogólnobudowlane. Należy pamiętać, że nie ma możliwości użytkowania urządzenia technicznego, podlegającego dozorowi technicznemu, w przypadku nieotrzymania decyzji zezwalającej na jego eksploatację, wydanej przez organ właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Bardzo istotne jest posiadanie przez wspólnotę umowy z profesjonalną firmą na konserwację windy. Sprawdzony partner zapewni bowiem bezpieczeństwo, a w przypadku awarii czy zatrzaśnięcia się osoby w kabinie szybko podeśle serwisanta, który rozwiąże problem.

Każdy dźwig osobowy raz w roku musi przechodzić kontrolę bezpieczeństwa przeprowadzaną przez UDT. Ta, zakończona pomyślnie, dopuszcza dźwig do eksploatacji, o czym informuje odpowiednia nalepka w kabinie.

Równie istotna jest umowa na konserwację pieca c.o., jeśli budynek jest w taki zaopatrzony. Profesjonalny nadzór zagwarantuje, że roczne przeglądy gazowe i kominowe wykonywane przez inspektorów UDT nie będą groziły wyłączeniem pieca, a w konsekwencji zimnymi kaloryferami i wodą.

Podobne zasady obowiązują w przypadku urządzeń ciśnieniowych. Jednak tu wystarczy tzw. ograniczony nadzór.

Bezpieczeństwo mieszkańców zapewniają też coroczne przeglądy ogólnobudowlane. Sprawdzane powinny być wszelkie urządzenia i instalacje - elektryczna, gazowa, kominowa. Szczególny nacisk należy położyć na te służące ochronie środowiska (np. instalacja kanalizacyjna). Inspektor powinien także skontrolować stan elewacji, loggi i balkonów.

Odpowiedzialny zarząd pamięta również o ubezpieczeniu budynków mieszkalnych oraz odpowiedzialności cywilnej. Wprawdzie nie jest ono wymagane przepisami prawa, ale jest niezmiernie ważne. Oprócz ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych polisa powinna uwzględniać ubezpieczenie od aktów wandalizmu. Z kolei ochrona z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zostać udzielona w wariancie podstawowym bądź rozszerzonym, obejmującym również szkody wyrządzone przez lokatorów lub lokatorom.

Przeczytaj dodatkowo:
Zbuduj z nami świat bez wandalizmów! Zapraszamy...

Fundacja Świat Bez Wandalizmów zaprasza podczas Nocy Muzeów do wzięcia udziału w akcji "Razem z...

12 najpopularniejszych filmów Telewizji...

Murator.tv to Telewizja Poradnikowa Muratora - radzimy, pytamy Was o doświadczenia z budowy domu, pokazujemy...

Targi Budowlane LUBDOM – nowości budowlane i...

Budujesz dom lub planujesz remont mieszkania? Chcesz poznać najnowsze trendy w budownictwie i architekturze?...

Targi Budownictwa „Mój Dom”. 10 - 12 kwietnia 2015

44 Opolskie Targi Budownictwa „Mój Dom” odbędą się po raz pierwszy w Centrum...

Stegu patronem strategicznym wyprawy na...

Firma Stegu europejski lider produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego została sponsorem tytularnym...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT