Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Zbuduj dom » Jak zaprowadzić porządek w rzeczach?

Jak zaprowadzić porządek w rzeczach?

Wszyscy przez lata obrastamy w przedmioty, nie mówiąc o urodzonych zbieraczach i kolekcjonerach wszystkiego, co „kiedyś na pewno się przyda”. Podpowiadamy, jakie meble i sprzęty pozwolą opanować nieład w ubraniach, co służy utrzymaniu porządku w zabawkach oraz gdzie trzymać rower, odkurzacz i środki czystości.

Ubrania i buty – konieczna segregacja

Te noszone i chwilowo nieużywane, do prania, na inny sezon, do oddania potrzebującym i trzymane dla młodszych dzieci – potrafią zdominować dom. Gdy nie mają własnego miejsca, grożą bałaganem. Aby go uniknąć, trzeba je systematycznie segregować i określać dla nich miejsce w zależności od ich funkcji użytkowej. Ważne jest, by każdy domownik miał wydzielone miejsce do przechowywania swoich rzeczy – najlepiej, gdy jest to własna szafa lub garderoba. Jeśli musimy ją dzielić z innymi, należy ściśle określić „terytorium” każdego członka rodziny.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Pojemna szafa z rozbudowanym systemem półek zagwarantuje nam porządek wśród rzeczy

Codzienna garderoba

Na używane na co dzień okrycia i buty znajdujemy miejsce w wiatrołapie i holu. Na mokre i brudne konieczne są wieszaki i otwarte półki. Jeśli chcemy je przechowywać w zamykanych szafach i szafkach, to tylko w wentylowanych. Oprócz szafek i półek dla wszystkich członków rodziny trzeba też pomyśleć o dodatkowych wieszakach i miejscach na buty dla gości. Często bałagan tworzą szaliki, czapki i rękawiczki – z myślą o nich warto ustawić w wiatrołapie lub holu komodę z szufladami. Ubrania wierzchnie oraz buty używane sporadycznie w sezonie można przechowywać w szafie lub garderobie usytuowanej w strefie komunikacyjnej – będą w zasięgu ręki, gdy zechcemy je założyć, nie „zagracając” wiatrołapu. Na rzeczy, w które ubieramy się najczęściej – bieliznę, ulubione bluzki, koszule, spódnice czy garnitury – najwygodniej przeznaczyć szafę lub garderobę położoną w sypialni, w jej pobliżu lub obok łazienki.

Sezonowe zmiany

Odzież i buty na inny sezon, a także odziedziczone po znajomych dzięcięce rzeczy, które czekają na swoją kolej, można trzymać w pomieszczeniach oddalonych od centrum domowego życia lub w miejscach trudniej dostępnych, na przykład w garderobie rodzinnej lub na strychu. W utrzymaniu porządku pomogą pudła różnej wielkości, czytelnie poopisywane. Ubrań i butów nie wolno przechowywać w miejscach pozbawionych wentylacji. Jeśli nie ma wolnych przewodów wentylacyjnych, można wentylować garderobę przez sąsiednie pomieszczenie – wystarczą tulejki w drzwiachkratka wentylacyjna w ścianie między garderobą a innym pomieszczeniem wentylowanym. Pamiętajmy też, że pod wpływem światła słonecznego ubrania płowieją, jeśli więc garderoba ma okno, zasłaniajmy je roletami nieprzepuszczającymi światła.

Porządek w butach

To duże wyzwanie, szczególnie gdy dotyczy to tych używanych na co dzień. W przedsionku warto mieć szafki z przegródkami lub specjalnie zaprojektowaną szafkę do przechowywania butów. Powinna mieć ona półki z przegródkami umożliwiające łatwe dotarcie do każdej pary butów lub uchylne drzwiczki. Buty na inny sezon można przechowywać w pudełkach, pamiętając o wkładaniu do nich prawideł. Jeśli szafki lub pudełka na buty są zamykane, powinny być wentylowane.

Tkaniny dla domu

W uporządkowaniu bielizny pościelowej, ręczników i obrusów najbardziej pomocna jest osobna bieliźniarka. Jeśli nie mamy na nią miejsca, dobrym rozwiązaniem jest również segregacja: ręczniki trzymajmy w szafce w łazience, pościel w szafie lub garderobie w sypialni, a obrusy w kredensie w jadalni.

WARTO WIEDZIEĆ

Porządek rzeczy w szafie

  • Ubrania leżące na półkach nie powinny być układane w wysokie stosy. Trudno wtedy wyjmować te leżące pod spodem, a poza tym najczęściej używamy tych leżących na wierzchu. Mniejszy stos na półce gwarantuje też lepszą wentylację odzieży. Dlatego półki nie powinny być zbyt wysokie. Na składane bluzy, koszulki i swetry potrzebujemy półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Wygodne półki na pościel i ręczniki mają szerokość 50-100 cm i wysokość 30-40 cm.
  • Rzeczy wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno – minimum 3 cm jedna od drugiej. Na koszulę, sukienkę, bluzkę potrzebujemy około 7 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm zmieścimy 14-15 sztuk odzieży. Na płaszcz, marynarkę i żakiet potrzebujemy 11-12 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm możemy zatem zawiesić jedynie 8-9 sztuk.
  • Rozstaw drążków na wiszące ubrania trzeba dopasować do długości ubrań. Na krótkie sukienki, koszule potrzebujemy miejsca o wysokości 100 cm. Spódnice i płaszcze wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 140 cm, długie męskie płaszcze – 175 cm, spodnie składane – 80 cm, nieskładane – 120-130 cm.
  • Drobną odzież, ścierki i ręczniki lepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach niż na półkach. Szuflady na bieliznę i krawaty nie powinny być głębsze niż 12 cm, na ręczniki – 30-40 cm.

Dom pełen światła: architektura i otoczenie

Aby światło dzienne docierało do wnętrz w odpowiedniej ilości, nie wystarczy wyznaczenie jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wejście na miarę XXI wieku: jak zaplanować...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Otwierane na życzenie. Zdalnie sterowane okna...

Sterowanie elektryczne znacznie usprawnia obsługę okien połaciowych. Teraz bez względu na wysokość montażu...

Funkcjonalne światło w kuchni

Dobre światło w kuchni to też warunek sukcesów kulinarnych. Tworzy ono również odpowiedni nastrój do...

Kupujemy okna połaciowe

Wyczerpujące informacje w internecie, profesjonalna obsługa w autoryzowanych punktach sprzedaży, fachowy...

Energooszczędne poddasze

Coraz częściej buduje się domy z poddaszem mieszkalnym, gdzie najczęściej planuje się sypialnie i pokoje...

Woda z odzysku: jak gromadzić wodę deszczową i...

Miesięcznie zużywamy ogromne ilości wody do gotowania i mycia, prania, podlewania ogrodu czy chociażby...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.