Toczenie w drewnie - pomysł na hobby

Autor:Andrzej T. Papliński| 04.05.2017| 5:56

Wystarczy tokarka do drewna, noże do toczenia, kawałek drewna i już można mieć niezwykłe hobby - toczenie w drewnie. Toczyć można misy, nogi drewniane, nóżki do mebli, tralki, kieliszki. Jak toczyć? Zobaczcie jak robi to Zdzisław Zakrzewski z Czeremchy. Krótki kurs toczenia...

Kraj produkcji: Polska

Asystujemy przy toczeniu misy z dębu. To okazja, by artysta - amator opowiedział o tajnikach swojej pracy. Do toczenia nadaje się każde drewno, nawet odpadowe, takie które innym wydaje się tylko materiałem na opał. Wystarczy niewielki klocek, kawałek balika, by wytoczyć z niego jakieś naczynie albo świecznik.

- Im drewno z trudniejszym życiorysem, tym ciekawszy rysunek słojów – tłumaczy pan Zdzisław. Szczególnie cenne są wielkie narośla na drzewie. Takie drewno ma niezliczoną ilość nieregularnych słojów, tak zwanych ptasich oczek. Z tego samego powodu ceni się drewno z sękami, ze śladami po gałęziach czy nawet śladami pleśni, która po wyschnięciu daje w przekroju drewna niepowtarzalny rysunek grzybni.

Drewno powinno sezonować przez kilka lat, chociaż można toczyć i mokre. Suche drewno daje więcej szans, że wykonany przedmiot nie popęka.

Do toczenia nadaje się praktycznie każdy gatunek drewna, chociaż na przykład z sosny i świerku efekt dekoracyjny będzie raczej mizerny.

- Szlachetnych surowców jest kilka – tu pan Zdzisław wymienia znane gatunki drzew: Wiąz, orzech, klon, robinia, kasztan, cis, dąb i lipa. Niezwykle efektowne są drzewa owocowe - jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia – mają zawsze piękne bogate usłojenie i miły dla oka kolor drewna.

Każdy gatunek drewna wymaga innego podejścia do pracy na tokarce. Lipa jest miękka i plastyczna – trzeba uważać, by za szybko nie usunąć  zbyt dużo materiału; dąb z kolei jest twardy, daje krótkie wióry, ale przez to jest bardziej przewidywalny i łatwiejszy w kształtowaniu.

- Nadmierna miękkość drewna bardziej utrudnia pracę tokarza niż twardość – śmieje się pan Zdzisław.

Średnia ocena:
5,0
Komentarze: 0

TAGI: drewno w domu