Podłączenie kozy - kiedy jest zgodne z przepisami

2014-01-09 9:57

Pytanie dotyczy użytkowania a nie budowy. Proszę o opinię, czy zgodne z obowiązującymi przepisami jest następujące podłączenie do komina, użytkowanego przez sąsiada z góry, przenośnego pieca metalowego: metalowa rura spalinowa wychodząca z pieca, przechodzi przez otwór w ścianie pomieszczenia na sąsiadującą z nim klatkę schodową (poziomy odcinek o długości mniej więcej 1m.), nastepnie zakręca pod kątem prostym do góry (odc. pionowy około 2,5 m.), po czym na poziomie strychu znajdującego się nad pokojem z piecem zakręca pod kątem prostym wchodząc do komina(odc. poziomy 0,2 m.). Sam komin jest więc dość krótki, a czopuch z dwoma kolankami jest podłączony do komina w innym pomieszczeniu. Te kolanka mają co prawda otwory rewizyjne, ale raczej nieużywane, bo miał już miejsce pożar sadzy w tej "instalacji". Poza pożarem obawiam się też zadymienia i czadu, który mógłby się przedostać do mojego mieszkania położonego piętro niżej.   Ponieważ sąsiad intensywnie używa tej formy ogrzewania mieszkania, nie włączajac własnego c.o. na gaz, czuję się zagrożony i poszukuję podstawy prawnej (przepisów) umożliwiającej wystąpienie do nadzoru budowlanego? sądu? o nakaz likwidacji w.w. "instalacji". Dodam, że jest to budynek dwulokalowy, a klatka schodowa i komin stanowią naszą współwłasność. W rozporządzeniu o warunkach technicznych jest chyba mowa o tym, że taki piec musi być podłączony do komina w tym pomieszczeniu gdzie się znajduje. Nie znalazłem jednak warunków, jakie musi spełniać czopuch (długość, ilość kolanek). Poza tym, może, nawet jeżeli ten dziwoląg spełnia warunki techniczne, jako współwłaściciel klatki schodowej i komina, mam prawo nie zgodzić się na ten stan?

Przepisy odnoszące się do podłączenia nie są zbyt precyzyjne. Mowa jest o prowadzeniu łącznika między urządzeniem grzewczym a kominem po możliwie krótkiej drodze i z możliwie małą ilością zmian kierunku (kolan) na tej drodze. Nie ma wymagań, że podłączenie musi być zrealizowane w kominie w tym samym pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie. Zgłoszenie do nadzoru budowlanego z pewnością może Pan jednak wykonać. Nawet jeśli nie doszło do naruszenia przepisów to ocenić to może właśnie inspektor nadzoru, (nie Pan i nie ja) bo Pan NIE MUSI znać precyzyjnie przepisów budowlanych, jednak podejrzewając istnienie zagrożenia może Pan wystąpić z prośbą do nadzoru budowlanego o sprawdzenie istniejącego stanu.

 

Wystąpienie pożaru sadzy w kominie nie powinno się wydarzyć (choć oczywiście mogło do niego dojść nawet w przypadku, gdy wszystko odbywa się w granicach określonych przez obowiązujące przepisy), jeżeli odbywają się regularne przeglądy komina (dla kominów dymowych przepisy wymagają tego co najmniej raz na kwartał). Zarządca budynku może Panu jednak nie udostępnić protokołów z tych przeglądów, nadzorowi budowlanemu (jeżeli nadzór wystąpi z takim wnioskiem) będzie jednak musiał te dokumenty pokazać. Nie potrafię jednak niczego podpowiedzieć w kwestii Pana postępowania odnośnie wykonania instalacji podłączeniowej prowadzonej przez wspólną klatkę schodową bez Pana zgody. Niestety nie znam zbyt szczegółowo tej gałęzi prawa.