dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » VAILLANT » Zasada działania instalacji c.o.

Ekspert odpowiada

Zasada działania instalacji c.o.

Buduję dom i obecnie przystępuję do wykonywania instalacji grzewczej. Chciałbym dokształcić się w tym zakresie, tak by zrozumieć specyfikę instalacji i móc swobodnie rozmawiać o aspektach technicznych z moim instalatorem. Mam wiele pytań, na które niestety nie uzyskałem odpowiedzi na forum.
Instalacja "klasyczna" – zamknięta, kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem, 5 grzejników płytowych, 3 obwody podłogówki.
Chciałbym by kocioł pracował w korzystnym zakresie, dlatego przewiduję instalację grzewczą o parametrach 55/45/20 (i stosownie do tego dobranych grzejnikach).
Wiem, że należy ograniczyć temperaturę wody w instalacji podłogowej. Chciałbym to uzyskać poprzez mieszanie wody zasilającej podłogówkę z wodą powracającą z podłogówki.
Zauważyłem, że pojawiają się dwa odmienne rozwiązania techniczne takiego układu. W jednym przypadku regulacja jakościowa podmieszania następuje poprzez odpowiednio nastawiony trójdrogowy zawór mieszający, w drugim poprzez przydławienie wody powracającej z instalacji podłogowej za pomocą zaworu termostatycznego zamontowanego na powrocie.
Czym różnią się, podczas działania, oba rozwiązania?
Zamierzamy zastosować automatykę pogodową, a tym samym sterowanie kotłem poprzez krzywe grzewcze. Uważam, że w takim przypadku, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie trójdrogowego zaworu mieszającego, który pozwoli uzyskać stały stosunek temperatury zasilającej podłogówkę do temperatury zasilającej grzejniki płytowe, niezależnie od tego w jakim punkcie krzywej kocioł będzie aktualnie pracować. Wykorzystanie zaworu termostatycznego spowoduje, że jak tylko kocioł znajdzie się na krzywej powyżej temperatury zasilania podłogówki, ta będzie pracowała z pełną mocą. Czy moje rozumowanie jest słuszne?
Czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie trójdrogowego zaworu mieszającego ze stałą nastawą podmieszania, czy należy zastosować zawór o nastawie regulowanej siłownikiem?
Wiem, że mogę polegać na moim instalatorze i nie potrzebuję tak fachowej wiedzy, jednak bardzo zależy mi na rozważnym budowaniu i zastosowaniu optymalnych (także cenowo) rozwiązań. Wszak to pierwszy i, prawdopodobnie, ostatni budowany przeze mnie dom.

Mariusz Jóźwiak

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Rozumowanie zawarte w pytaniu jest prawidłowe i porusza bardzo ważną kwestię często pomijaną na etapie projektowania instalacji podłogowych. Pogodowa regulacja wymaga zastosowania zaworu trójdrogowego z siłownikiem, tak aby regulacja była jakościowa, a nie ilościowa. Ważne jest także zastosowanie sprzęgła hydraulicznego, szczególnie w sytuacji, gdy zastosowany kocioł będzie posiadał wbudowaną pompę obiegową oraz zawór przełączający wykorzystywany przy podgrzewaniu zasobnika c.w.u.

PORADY EKSPERTA

Czy regulator wpłynie na ekonomiczniejszą pracę kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Tak oczywiście, oba te urządzenia są ze sobą kompatybilne. Prawidłowo zamontowany regulator z optymalnymi nastawami dla danego budynku jest w stanie obniżyć dobowe zużycie gazu nawet do 10-15%

Jak podłączyć termostat do kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Sterownik NETATMO należy podłączyć w miejsce zworki 3-4 w kotle.

Jaki jest numer zaworu dopuszczającego wodę do kotła Vaillant vuw 240/3-5 r1?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Dla kotła Vaillant VUW 240/3-5 numer katalogowy zaworu dopuszczania wody do układu c.o. jest następujący: 0020018065.

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Moduł VR40 umożliwia wykorzystanie dwóch różnych funkcji, zaprogramowanych w kodach d.27 i d.28 w menu kotła. Proszę ustawić drugą funkcję, jako sterowanie klapą spalin i w ten...

Co zrobić, gdy regulator pokojowy źle wskazuje temperaturę?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Istnieje możliwość korekty wskazań czujnika temperatury, ale w zakresie -/+ 3[K]. Większa odchyłka sugeruje raczej, że regulator jest uszkodzony. Proszę w tej sprawie skontaktować się z serwisantem....

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania, na którą składają się różne rodzaje ogrzewania, znajdujące się na różnych kondygnacjach powinna zapewniać możliwość...

Czy można zainstalować kocioł gazowy w budynku bez komina?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

W budynku wielorodzinnym można wyprowadzić przewód spalinowy przez ścianę boczną, ale tylko od urządzenia grzewczego o mocy nominalnej nie przekraczającej 5 kW. Podstawa prawne: Rozporządzenie...

Czy można wyposażyć kocioł w dodatkowy regulator?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

CalorMATIC 470 może kontrolować temperaturę w wybranym pomieszczeniu, pod warunkiem że jest zamontowany właśnie w jednym z pomieszczeń, a nie w kotle. Ponieważ podłączony jest moduł rozszerzający...

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do tego celu można wykorzystać drugi przekaźnik, ustawiając na nim funkcję sterowania zewnętrznym zaworem gazowym (tryb 5). Za każdym razem kiedy kocioł będzie żądał pracy palnika otrzymamy wtedy...

Jaki regulator podłączyć do kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do wejścia RT24V można podłączyć jedynie regulator sterujący pracą kotła za pomocą styku beznapięciowego NO (normalnie otwarty).

1 2 3 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.