Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

2014-12-10 10:32

Posiadam okna plastikowe. Czy jest normalne, że mocno parują od wewnątrz? Rano aż woda spływa na parapety. Dzieje się tak zarówno w oknach z dwoma, jak i trzema szybami. Wszystkie posiadają najwyższy współczynnik izolacji. W domu temperatura około 17oC koło szyby, a w głebi pomieszczeń o 20- 22oC.

Parowanie szyb zespolonych w stolarce okiennej jest zjawiskiem wynikającym z właściwości fizycznych samego szkła oraz panujących wokół okna warunków atmosferycznych takich jak: niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Efekt kondensacji pary wodnej na powierzchniach szyby, może świadczyć o wysokim współczynniku izolacji termicznej szyb, natomiast bezsprzecznie pokazuje, że pomieszczenie w którym zamontowane jest okno nie posiada prawidłowo działającej wentylacji i/lub odpowiedniej temperatury użytkowej.

 

W mieszkaniach, gdzie zamontowane są okna z profili PVC z szybami zespolonymi o wysokiej izolacyjności termicznej, często obserwuje się wzrost wilgotności powietrza wynikający z dużej szczelności okien. Powietrze o dużym nasyceniu wilgotności nie może przedostać się na zewnątrz pomieszczenia, a jego nadmiar osiada na szybach powodując zjawisko wykroplenia. Zjawisko to zachodzi w momencie, gdy wilgotne powietrze graniczy z powierzchniami o odpowiednio niższej temperaturze. W takich warunkach następuje jego oziębienie aż do stanu nasycenia, co może skutkować kondensacją na powierzchniach. Zjawisku temu można przeciwdziałać przez krótkotrwałe, ale częste wietrzenie pomieszczeń, zastosowanie nawiewników lub zmodernizowanie instalacji wentylacyjnej w pomieszczeniu. Takie zmiany należy oczywiście uzgodnić z odpowiednim projektantem instalacji wentylacyjnej. Zjawisko występowania zaparowania na wewnętrznej powierzchni szyby, w oknie z szybą zespoloną, nie jest więc wadą szkła/okna, a jedynie zjawiskiem fizycznym.