Zabudowa działki rolnej (budynek gospodarczy)

2016-02-25 12:11

Zamierzam kupić część działki rolnej na terenach szkód górniczych; IV klasa ziemi; powierzchnia około 10 arów. Działka znajduje się przy drodze z nazwą i numerami domów. Chciałbym umiejscowić na działce pasiekę z ulami (moje hobby). Dodatkowo planuję postawić dom gospodarczy z poddaszem do 50 m2 powierzchni użytkowej, z doprowadzonymi mediami - woda i prąd. Czy na ziemi rolnej można budować domy gospodarcze przeznaczone do obsługi działalności rolniczej np. uli. Czy można do działki rolnej doprowadzić media?

W pierwszej kolejności należało by sprawdzić, czy dla wskazanego terenu uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeżeli działka jest objęta postanowieniami MPZP i jest przeznaczona pod zabudowę to planowana inwestycja budowlana musi być zgodna z warunkami przedstawionymi w tym planie. W sytuacji gdy brak jest takiego planu, wszelką zabudowę na działce można dokonywać po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taką decyzję wydaje wójt, burmistrz, lub prezydent miasta. Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U 2015. 199 z dnia 2015.02.10) wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków:

  1. Co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
  2. teren ma dostęp do drogi publicznej;
  3. istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
  4. teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
  5. decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może złożyć każdy zainteresowany, osoba taka nie musi być właścicielem terenu, dla którego ma być wydana decyzja.

Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie zakazano zabudowy działki rolnej, lub decyzja o warunkach zabudowy zostanie wydana, będzie można działkę tę zabudować domem gospodarczym, który ma służyć celom związanym z rolnictwem.

Działalność rolnicza to działalność w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w tym w zakresie produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowli i produkcji materiału zarodowego ssaków, ptaków i owadów użytkowych, produkcji typu przemysłowego, fermowego oraz chowu i hodowli ryb.

W kwestii dotyczącej doprowadzenia mediów, należałoby się dowiedzieć w instytucjach, które zarządzają sieciami (energetyczna, gazowa, wodociągowa itp.) czy na danym terenie jest możliwe podłączenie do sieci i jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać. Może okazać się bowiem, iż podłączenie do sieci w danym miejscu jest niemożliwe lub bardzo kosztowne.