Wylewka. Jakiego gruntu użyć do wzmocnienia słabej wylewki betonowej?

2010-03-03 16:54

Jakiego gruntu użyć do wzmocnienia słabej wylewki betonowej? Docelowo do tej wylewki mają być klejone deski dł. 30 - 120 cm (podłoga drewniana). Jakiej wylewki samopoziomującej powinienem użyć? Na jednej ze ścian planuję położyć glinkę prowansalską – na jakie podłoże kładzie się taką glinkę - na goły tynk cementowo-wapienny, zagruntowane podłoże (czym), czy może gładź gipsową? Czy na tynki cementowo-wapienne można pożyć tynk mineralny czy najpierw należy go zagruntować?

Gruntu można użyć do np. do usunięcia powierzchniowego pylenia posadzki cementowej i tutaj można zastosować grunty takich firm jak np. Mapei, Ceresit. Do rzeczywistego wzmacniania podłoża grunty się nie nadają. Wylewka samopoziomująca ma sens tylko wtedy jeżeli zwiąże odpowiednio mocno z podłożem.
Jeżeli podłoże ma klasę poniżej B15 to bardzo możliwe, że po zastosowaniu gruntu odspoi się z wylewką samopoziomującą ta część podłoża, w którą wsiąknie grunt.
Odnośnie konkretnych wyrobów proszę wejść na strony internetowe podanych przykładowo firm i albo bezpośrednio znaleźć je na stronach albo skorzystać z telefonów do przedstawicieli technicznych. Przepraszam, ale to nie jest odpowiednie miejsce do reklamy konkretnych wyrobów jakichkolwiek firm.
W ogólności na tynk cementowo-wapienny można położyć tynk mineralny, ale powinien być np. nieco słabszy od podłoża i należy uważać z mieszaniem składników.Jeżeli chodzi o glinkę prowansalską to jest to produkt wprowadzony niedawno i nie mam z nim osobistych doświadczeń. Jednak należy pamiętać, że głównym spoiwem tego tynku jest glina. Odradzam więc stosowanie jej w pomieszczeniach wilgotnych. Co do podkładu gruntującego należy pytać sprzedawców fabrycznych tynków typu glinka prowansalska np. firma Fox. Absolutnie odradzam układanie na podłoże gipsowe. Można próbować na podłożu cementowo-wapiennym.