Współosiowy układ powietrzno-spalinowy a krzywy komin

2014-05-26 13:55

Planuję podłączenie zwykłego (niekondensacyjnego) dwufunkcyjnego kotła gazowego do jednego współosiowego układu powietrzno-spalinowego Dn 80/125. Pojawił się jednak problem z krzywym kominem. Komin istniejący, z cegły, wysokość czynna powyżej 8m.   Czy istnieje jakiś elastyczny wkład składający się z koncentrycznego przewodu spalinowego odprowadzającego spaliny z kotła przewodem wewnętrznym oraz zewnętrznego przewodu doprowadzającego powietrze do spalania? Czy ze względu na krzywy komin zmuszona będę podłączyć piec do układu składającego się z dwóch osobnych przewodów?

Zakładam, że choć pisze Pani o kotle niekondensacyjnym to jednak jest to kocioł z tzw. zamkniętą komorą spalania, a więc optymalne dla jego pracy byłoby wykorzystanie komina powietrzno – spalinowego. Podejrzewam, że niestety żaden producent kominów na naszym polskim rynku nie ma w swojej ofercie kominów powietrzno-spalinowych elastycznych, w związku z czym przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania, bazując na dodatkowym założeniu, ze komin jest krzywy tylko w niewielkim stopniu.

 

Jedno z nich to, mimo wszystko, sztywne kominy koncentryczne (np. 80/125 mm jak w Pani sugestii) i konieczność kosztownego frezowania komina w celu uzyskania w jego wnętrzu kanału prowadzonego pionowo.

 

Druga propozycja to dokładne oczyszczenie komina ceglanego z nieczystości oraz włożenie tam wyłącznie spalinowego przewodu stalowego (np. fi 80 mm) tworząc w przestrzeni między tym przewodem stalowym, a cegłą, kanał powietrzny. To drugie rozwiązanie będzie z pewnością tańsze jednak wymaga pozytywnej akceptacji mistrza kominiarskiego. Najlepiej też, aby kanał kominowy ceglany był tylko w takim stopniu krzywy, żeby dało się rurę stalową poprowadzić w nim pionowo.