Dlaczego w starym domu, po remoncie, pojawiła się wilgoć?

2015-12-18 16:09

W sierpniu kupiłem dom z 1970r. Dom był przez trzy lata niewietrzony i nieogrzewany. W momencie kupna na ścianach nie było widać żadnej wilgoci. Po przeprowadzeniu remontu tj. zerwaniu starych drewnianych podłóg, wylaniu chudziaka i posadzek zacząłem palić w centralnym. Po kilku dniach w dwóch pokojach przy podłodze, w rogach i pod sufitem zaczęły być mokre ściany. Stały się czarne czyli wyszła wilgoć. Mam pytanie, czy wilgoć wyszła dlatego że przez parę lat dom nie był grzany? Czy dlatego że były wylewane posadzki? Czy po dokładnym wysuszeniu domu wilgoć powróci? Czy da coś zastosowanie osuszacza powietrza? Czy da coś ocieplenie budynku styropianem? Jesli tak to jakim? Bo dom ma ściany z przerwą w środku i okna są zamontowane w środku ściany a nie przy zewnętrznej stronie.

Pojawienie się wilgoci może być spowodowana przeprowadzonym remontem, jest to tzw. wilgoć technologiczna, która powinna zniknąć po wyschnięciu (szczegółów nie znam, więc mogę tylko domniemać). Niepokojące jest miejsce wystąpienia wilgoci (narożniki pomieszczeń), to klasyczne mostki termiczne występujące w węzłach konstrukcyjnych, gdzie dochodzi do nadmiernego wychłodzenia w okresie dużych różnic temperaturowych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. To w narożach najczęściej zaczyna pojawiać się wilgoć. Nic się nie dzieje przypadkowo, przyczyną takiego zjawiska jest niedostateczna ochrona cieplna zewnętrznych przegród budynku, do których zaliczmy: ściany zewnętrzne, stropy nad nieogrzewanym poddaszem, ściany fundamentowe, podłogi na gruncie i wszystkie inne fragmenty budynku stanowiące bryłę zewnętrzną.

 

Warto w okresie zimowym wykonać ekspertyzę budynku w postaci audytu energetycznego połączonego z badaniem termowizyjnym. Wnioski z audytu i termowizji pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie wszystkich miejsc budynku, gdzie dochodzi do nadmiernego wychłodzenia i skuteczne wyeliminowanie skutków z tym związanych (wykroplenie wilgoci i rozwój pleśni). Ocieplenie budynku poprawi zdecydowanie komfort użytkowania oraz zmniejszy zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do jego ogrzania i utrzymania odpowiedniej temperatury pomieszczeń.

 

W przypadku budynków docieplanych, gdzie z reguły jest ograniczenie co do grubości jaką możemy zastosować, warto wybrać styropian o lepszych parametrach TERMONIUM PLUS fasada (styropian grafitowy) http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada. Warto również zadbać o to by wszystkie składniki jakie są potrzebne do wykonania ocieplenia, pochodziły od jednego producenta i tworzyły kompletny system ociepleń. Nie jest problemem docieplanie budynków o ścianach trójwarstwowych ("przerwa w środku"). Większość budynków z lat 70 była wykonywana w takiej technologii i od wielu już lat są poddawane termomodernizacji. Szczegóły wykonawcze należy zweryfikować z obecnym stanem budynku i w oparciu o ogólne zalecenia producentów systemów ociepleń ustalić detale dotyczące np. obróbki wokół okien.