Problem z wilgocią w piwnicy. Jaką izolację zastosować?

2012-09-13 16:06

Mam kłopot z pomieszczeniami w piwnicy, dwa spośród pokoi miały przed laty obniżane podłogi, od kilku lat pojawia się w nich wilgoć (chociaż podobno była tam już wcześniej), tzn. farba na ścianach marszczy się, pojawiają się białe i czarne plamki, a niekiedy takie bezbarwne, jakby tłuste. Chcieliśmy teraz zbić tynk ze ścian, zdjąć podłogi, podkopać się jeszcze trochę i położyć nową warstwę izolacyjną. Nie wiem tylko jaką izolację zastosować? Czy te działania pomogą. Budynek jest dość stary, bo z lat 60/70.

Bardzo trudno podać najlepsze rozwiązanie na wykonanie izolacji bez właściwej oceny przyczyn przenikania wilgoci.
Prawdopodobnie przy obniżaniu posadzki nie zadbano o zachowanie ciągłości izolacji poziomej lub izolacji takiej nie było od początku. Może w ostatnim czasie podniósł się poziom wód gruntowych, lub też nastąpiło rozszczelnienie instalacji wodnej, kanalizacji wód deszczowych. Może uszkodzono drenaż lub zapchał się jeżeli nie był właściwie wykonany, jeśli w ogóle taki był. To tylko kilka najczęściej występujących przyczyn wilgoci w ścianach.

Prace remontowe należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyny wilgoci.
Proponuję pierwszy krok czyli odkrywkę posadzki przy zawilgoconej ścianie i sprawdzenie podłoża do głębokości ok. 0,5 m. W tym przypadku stwierdzimy czy jest izolacja na ławie fundamentowej i jaka jest wilgotność przyległego podłoża.
Jeżeli nie ma izolacji proponuję wykonanie przepony metodą inniekcji a ściany w zawilgoconej strefie pokryć tynkiem renowacyjnym.
Przykład na http://www.netweber.pl/fileadmin/user_upload/Weber_DEITERMANN/Brochures/System_renowacja_murow_Weber_Deitermann.pdf [netweber.pl] .
Ponadto w przypadku podniesienia się wód gruntowych warto rozważyć wykonanie drenażu. jak na rys.