dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » KONEKT » Jak zaplanować wentylację mechaniczną w...

Ekspert odpowiada

Jak zaplanować wentylację mechaniczną w budynku, zgodnie z przepisami?

Jestem w trakcie przebudowy byłej przychodni na mieszkanie. Lokale użytkowe znajdują się na parterze budynku czterokondygnacyjnego. Nie doprowadzono do nich przewodów wentylacyjnych. Na trzech górnych kondygnacjach znajdują się mieszkania, które mają przewody wentylacyjne. W budynku nie ma instalacji gazowej. Ma on centralne ogrzewanie zasilane z sieci miejskiej. Mam w związku z tym trzy pytania.

  1. Czy z projektowanej kuchni i łazienki muszę prowadzić oddzielne przewody wentylacyjne na sam dach budynku (po elewacji)? 
  2. Jeśli tak, to czy na elewacji muszą być dwa odrębne przewody?
  3. Czy może lepiej zastosować wentylację mechaniczną?

Będę bardzo wdzięczny za poradę, jak najprościej i najtaniej zrealizować stosowny wymóg przepisów budowlanych. Pozdrawiam i dziękuję.

Marta Popowska

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Naturalnie, że można zastosować wentylację mechaniczną z czerpaniem i wyrzutem powietrza przez ścianę. Niestety muszą być spełnione pewne warunki a tych warunków - cytując mistrza poezji dziecięcej - ..."jest ze czterdzieści. 

Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozdział 6 – Wentylacja i klimatyzacja). Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

  • powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
  • przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,
  • okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni — co najmniej 2 m, czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

Ponadto:

  • Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza.
  • Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.
  • Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

Moim zdaniem najtaniej i najprościej można zrobić instalację mechaniczną z wyrzutem przez ścianę i z czerpaniem powietrza przez nawiewniki podokienne. Ich ilość oraz wydajność wentylatorków i średnice przewodów należy dostosować do normy, którą cytuję poniżej:

2.1.5. Dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń powinien być zapewniony w sposób podany w poz. a) lub b). a) W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji powietrza mniejszym niż 0,3 m3 /(m×h×daPa2/3), przez nawiewniki powietrza o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:

- w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej);

- w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej);

- w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.

Strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:

- od 20 m3/h do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,

- od 15 m3/h do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.

Strumień objętości powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji maksymalnego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 % do 30 % strumienia przy jego całkowitym otwarciu. W budynkach o wysokości do dziewięciu kondygnacji włącznie dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji wyższym niż 0,5, lecz nie większym niż 1,0 m3/(m×h×da Pa 2/3), pod warunkiem że okna wyposażone są w skrzydło uchylno-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne. b) Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej.

2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1 b.) Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji, powinny wynosić co najmniej:

- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazowa lub węgłową - 70 m3/h,

- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczną - w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h,

- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,

- dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnie elektryczną - 50 m3/h,

- dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,

- dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,

- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h,

- dla pokoju mieszkalnego, w przypadku określonym 2.1.1.b) - 30 m3/h.

Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylacje wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h."

Jeżeli spodziewał się Pan, że podam Panu jakieś uniwersalne rozwiązanie, to po przeczytaniu tej odpowiedzi ma Pan prawo czuć lekkie rozczarowanie. Wiem, że dużo tego i brzmi strasznie skomplikowanie. Starałam się wybierać najistotniejsze rzeczy, które mogą się okazać pomocne. Dodam, że na urządzeniach, nawiewnikach czy wentylatorach powinny znajdować się dane odnośnie ilości wyrzucanego czy czerpanego powietrza i proszę się tym posiłkować.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Jaki wkład kominowy wybrać do kotła na ekogroszek?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Moim zdaniem kominiarz nie ma racji. Musi pani mieć jakiś wkład kominowy przy takim kotle. Niestety ekogroszek jest jednym z najbardziej inwazyjnych paliw. Jeżeli kwas zrobił sito z kwasówki w...

Jak usunąć plamy ze ściany w której biegnie przewód kominowy?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Ja bym się raczej najpierw zastanowił, jak zapobiec powstawaniu tych plam, ponieważ ich usunięcie nie załatwi problemu. Za dwa tygodnie powrócą. Te wykwity są najprawdopodobniej wynikiem...

Jak odnowić pion kominowy, na którym pojawiły się śmierdzące plamy?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Przewód jest najprawdopodobniej poważnie nieszczelny i mocno zniszczony przez żrący kondensat, ponieważ faktycznie dochodzi do nieprawidłowości w procesie spalania. Proszę rozważyć porządne...

Sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego. Jakie przepisy tu obowiązują?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Kwestie te reguluje ustawa "Prawo Ochrony Środowiska",  ze szczególnym uwzględnieniem nowej poprawki w art. 96. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę ustawy i można ją pobrać w formacie...

Czy można podłączyć kocioł do kanału wentylacyjnego?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Tak, dobrze by było mieć zgodę. Nie ze względu na własność, ale bezpieczeństwo. Konieczny też będzie odbiór komina. Należy upewnić się, że istniejący kanał nie służy wentylacji żadnego z...

Obniżenie trójnika wylotu spalin.

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Jeżeli komin został zamontowany poprawnie, to nie ma żadnych zbędnych pustaków, które można by wyciąć. Nie wyobrażam sobie jak by pani chciała obniżyć trójnik tnąc ceramikę. To...

Jaki tani system ogrzewania sprawdzi się w niedużym, starym domu, nie zamieszkanym na stałe?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Niskim kosztem? Niewymagające stałego nadzoru? Bezpieczne? Hmmm... ja nie znam takiego systemu ogrzewania, ale jak pan znajdzie takie rozwiązanie, to w imieniu swoim, swoich sąsiadów,...

Skąd bierze się zapach palonego drewna w pokojach przyległych do komina?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Możliwe, że dym jest nawiewany przez okna, zwłaszcza jeżeli ma pan nawiewniki w oknach. Ja bym raczej zakładała, że komin jest nieszczelny. Nic pan nie pisze o rodzaju komina. Czy jest to komin...

Jak zapobiegać wykwitom na kominie?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Proszę pomyśleć o zastosowaniu wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej. Ceramika raczej nie wchodzi w grę - chyba, że planuje pani demontaż starego komina i postawienie zupełnie nowego. Jeżeli...

Czy deszczówka może zalać piwnicę przez komin?

Doradza ekspert z firmy KONEKT

Doprawdy nie wiem ile tego deszczu musiałoby spaść, żeby zalać piwnicę. Byłem świadkiem takich sytuacji, że deszczówka stała w kominach bez odskraplaczy, ale efektem były co najwyżej barwne...

1 2 3 ... 7 » Archiwum
Marta Popowska

Marta Popowska

Ekspert z firmy:

KONEKT

Eksperci firmy KONEKT odpowiedzą na pytania z zakresu doboru, montażu i konserwacji systemów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.