Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Czy wentylacja hybrydowa się sprawdza?

2011-06-06 15:05

W moim bloku, oddanym do użytkowania w 2011 r., zastosowano wentylację hybrydową. Jednakże w obu pionach (łazienka i kuchnia) wykonawca zastosował wspólny przewód wentylacyjny dla wszystkich pieter. Jest to metalowa rura łącząca mieszkania od parteru do czwartego pietra. Wentylacja działa prawidłowo, jednak zastosowanie przewodu w postaci wspólnej metalowej rury spowodowało, że dźwięki z mieszkań w całym pionie są bardzo dobrze słyszalne. Rura wręcz dodatkowo je wzmacnia. Czy w związku z tym, zastosowanie wspólnego komina wentylacyjnego w bloku czteropiętrowym jest zgodne z prawem i obowiązującymi normami?

Jeśli jest to wentylacja działająca całodobowo jest to rozwiązanie zgodne z przepisami. Całodobowo tzn bez całkowitego zatrzymania. Zastosowanie do tego rozwiązania mają następujące przepisy: Dz. U. 75 z 2002 roku z poźn. zmianami "o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki..." rozdział 6 oraz normy PN83/B03430 ze zmianą AZ3 z 2000 roku ("Wentylacja w budynkach mieszkalnych...) i PN87/B3433 (Wentylacja mechaniczna...).
Przenikanie dźwięków pomiędzy kondygnacjami przez przewody wentylacyjne nie powinno jednak być uciążliwe. Należy sprawdzić jakie wytłumienie mają zamontowane kratki wywiewne (dane dot. wytłumienia powinny być w kartach katalogowych dołączonych do projektu). Dodatkowo w całym pionie zamontować można tuż za kratkami pierścienie tłumiące. Pozwolą one obniżyć poziom dźwięku o kilka decybeli.