dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » SOLBET » Układanie płytek na ścianie z tynkiem...

Ekspert odpowiada

Układanie płytek na ścianie z tynkiem wapiennym. Czy należy skuć stary tynk?

Czy przed ułożeniem płytek na ścianę 20-letnią wykonaną z gazobetonu z tynkiem na zaprawie wapiennej, która pomalowana jest farbą olejną należy skuć tynk? 

Tomasz Rybarczyk

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Co prawda tynk wapienny na pewno będzie warstwą słabszą niż klej, na który będą przyklejane płytki, ale mimo wszystko proponuję sprawdzić to podłoże. Jeśli jest mocne i nic nie odpada, to można układać płytki na istniejące podłoże. Jeśli są jednak jakieś miejsca, gdzie jest ono słabe, to należy je skuć.

 

Pozdrawiam, Tomasz Rybarczyk

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Rozbudowa domu. Jaka powinna być grubość ścian z pustaków ceramicznych?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Proponuję zastosować bloczki z betonu komórkowego, o grubości 24 cm i gęstości 500 kg/m3 (można też zastosować bloczki odmiany 600 kg/m3). Mogą to być boczki profilowane na pióra...

Czy ugięcie stropu żelbetowego może być niebezpieczne?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Tak duże ugięcie nie powinno było nastąpić. Grubość stropu wynosząca 10 cm, przy tej rozpiętości to według mnie mnie za mało. Sądzę, że powinien to ocenić ktoś z uprawnieniami. Trzeba dokonać...

Ile waży ściana z pustaków wykończona płytami g-k?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Masa powierzchniowa ściany z pustaków 11,5 z wliczeniem tynku gipsowego grubości 1,5 cm wyniesie 108 kg. Dla ścian 23,5 cm to 184 kg/m2, natomiast ściana z pustaków grubości...

Ściana nośna na poddaszu.

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Oczywiście. Czasami tak się projektuje budynek, że ściana nośna umieszczona jest na podciągu. Z tym, że tego typu sytuacja powinna być sprawdzona projektowo. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk

Czy wzniesienie budynku gospodarczego z wiatą wymaga pozwolenia na budowę?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. To jest w stanie ocenić projektant mając do wglądu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy. Według art. 29 ust. 1 pkt. 13 Prawa Budowlanego, pozwolenia na...

Czy bloczki z betonu komórkowego to wytrzymały materiał?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Co prawda sam nie mieszkam w budynku z betonu komórkowego, ale co roku wyjeżdżam na narty i wtedy mieszkam w takim domu, który jest ocieplony styropianem. Ma on ogrzewanie elektryczne...

Przewód wentylacyjny w ścianie nośnej

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Niestety nie dysponuję pełnym projektem pańskiego budynku. Z tego, co mogę odczytać z rzutów projektu, zamieszczonych na stronie internetowej, to nie widzę przewodów...

Czy ściany działowe mogą stanąc na podkładzie podłogowym, czy trzeba je murować na stropie?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Nie wiem, jak wysokie to mają być ściany. Jeśli nie będą wyższe niż 250 cm, to można je zbudować na wylewce. Proponuję zrobić ściany jeszcze lżejsze, na przykład grubości 10 cm (np. wykonane w...

Czy spękania pojawiające się na stropie mogą być groźne dla jego nośności?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Nie wiem, jak był ten strop wykonywany. Przy stropach Teriva o rozpiętości od 4 do 6 m należy zastosować co najmniej jedno żebro rozdzielcze. Żebra powinny być również wykonane pod...

Czy ściany działowe na piętrze mają wpływ na odciążenie dachu?

Doradza ekspert z firmy SOLBET

Witam. Jeśli były to faktycznie ściany działowe, to nawet nie powinny być połączone z konstrukcją więźby. Jeśli jednak były to ściany nośne to możliwe, że były obciążone więźbą dachową, wtedy ich...

1 2 3 » Archiwum
Tomasz Rybarczyk

Tomasz Rybarczyk

Ekspert z firmy:

SOLBET

Specjaliści firmy Solbet odpowiadają na pytania dotyczące murowania ścian z betonu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.