Średnica komina i otworu doprawadzającego powietrze do kominka

2014-11-03 15:59

Przeczytałam zarówno przepisy dotyczące wymagań zabudowy kominka o zamkniętej komorze spalania, jak i masę postów w tym temacie, alenie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.   Mam komin 14cmx14cm, który został powiększony do średnicy 160mm i w który została zabudowana rura typu SPUż o średnicy 160mm. Czy mogę do tego komina przyłączyć kominek o zamkniętym palenisku, o mocy 14kW, którego średnica wylotu spalin wynosi 200mm? Doprowadzenie powietrza do kominka. Kominek ma być zabudowany w pomieszczeniu o kubaturze powyżej 90m2, okna posiadają wywietrzniki i są uchylne. Kominek ma służyć do okazjonalnego korzystania, nie do codziennego ogrzewania. Czy obowiązkowo muszę zabudować kanał doprowadzający świeże powietrze z zewnątrz, a jeśli tak jaki jest min. przekrój tego kanału i z jakich konkretnie zapisów prawnych wynika?

  1. Istnieje ogólna zasada wg, której nie należy zmniejszać średnicy komina w stosunku do króćca wylotu spalin. Jeżeli średnica wkładu stalowego 160 mm w stosunku do wysokości efektywnej komina pozwoli na uzyskanie wymaganego/zalecanego przez producenta poziomu podciśnienia w kominie, to nie powinno być problemu z prawidłowym funkcjonowaniem układu. Dla pewności proszę sprawę omówić z mistrzem kominiarskim.
  2. Urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania potrzebują doprowadzenia powietrza z zewnątrz budynku inaczej nie będą prawidłowo funkcjonować. Średnicę rury/kanału doprowadzającego powietrze do spalania projektuje się, aby spełnić wymogi stawiane przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. nr 75, poz. 690); § 132.
  3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach,  w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

 

  • a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka — dla kominków o obudowie zamkniętej,
  • b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.