Jak wyremontować przewód kominowy?

2014-12-15 11:17

Mam dom z lat 60., a w nim przewód kominowy o średnicy 14 cm x 14 cm, wysokości 8 m, zbudowany z pełnej cegły czerwonej. W grudniu 2014 r. był uszczelniany jakąś zaprawą od wewnątrz, metodą na gąbce przez kominiarzy, ponieważ w mieszkaniu pojawiał się swąd dymu. Nadmieniam, że mam od 3 lat piec żeliwny Viadrus 26 o podwyższonej sprawności, wyjście z pieca 180 (czop), a łącznik pieca z kominem (rura metalowa) 160.   Dowiedziałem się, że tego typu piece potrzebują tej samej średnicy przewodu kominowego, czyli w moim przypadku 160, a jak już wspomniałem, ja mam 140; dodatkowo dają niższą temperaturę w przewodzie kominowym, co w moim przypadku skutkuje wydzielaniem się dużej ilości SMOŁY - to jest wielki problem. Z tego powodu musiałem rozfrezować metodą łańcuszkową komin do śrdnicy 160; to spowodowało popękanie ścian (tynków) wewnątrz mieszkania na przewodzie kominowym. Mam trzy pytania:   Czy w moim przypadku da się zainstalować (po odpowiednim, dodatkowym rozfrezowaniu) ceramiczne wkłady kominowe, i czy trzeba pruć ściany? A może lepiej zainstalować stalowe - jeśli tak, to jakie: żaroodporne czy kwasoodporne? Czy zamontowanie na rurach centralnego ogrzewania (wodnych) przy piecu zaworu czterodrożnego zlikwiduje problem osadzania się smoły (nadmieniam, że palę w piecu temperaturą 50 do max 60 stopni - to mi w zupełności wystarcza na ogrzanie domu i nie chcę zwiększać temperatury)? Zamierzam skuć tynki wewnętrzne (tj w pokojach) do gołej cegły i popękane cegły oraz luźne fugi uzupełnić zaprawą; mam pytanie jaką to zrobić zaprawą, żeby potem pod wpływem temperatury nie popękała mi? Np. czy ma to być jakaś specjalna zaprawa kominowa czy wystarczy zaprawa murarska, a może tynkarska?

  1. Rura ceramiczna o średnicy wewnętrznej 160 mm posiada obrys zewnętrzny 190 mm (rura Schiedel), dodatkowo należałoby uwzględnić przestrzeń montażową. Zatem średnica otworu na ceramiczny wkład wychodziłoby około 230 mm. Dużym utrudnieniem jest to, że w przypadku rur ceramicznych musiałby Pan rozpruwać ścianę komina w celach montażowych. Wkład stalowy będzie łatwiejszy w montażu i wymaga mniejszych nakładów pracy. O gatunek stali właściwy do kotła opalanego węglem, ekogroszkiem , miałem proszę zapytać przedstawicieli firm oferujących tego typu wyroby.
  2. Czy zamontowanie zaworu czterodrożnego Panu pomoże w redukcji zasmoleń? Na to pytanie nie odpowiem. Proszę poszukać odpowiedzi u kotlarzy i specjalistów od centralnego ogrzewania.
  3. Na rynku można znaleźć zaprawy odporne na wysokie temperatury, musi Pan zdecydować czy ich użycie będzie się Panu kalkulowało.