Doświetlenie pomieszczeń na pobyt stały – normy

2016-09-07 12:27

Moje pytanie dotyczy doświetlenia pomieszczenia przeznaczonego na pobyt stały (w domu jednorodzinnym). Owe pomieszczenie doświetlone jest przez dwa okna, których łączna powierzchnia jest mniejsza niż 1/8 pow. użytkowej, jednak dodatkowo do pomieszczenia prowadzą przeszklone drzwi zewnętrzne z dwoma dodatkowymi przeszkleniami po bokach. To zapewnia (prawnie, jak i "na oko") wystarczające doświetlenie pomieszczenia, jednak problem tkwi w tym, że drzwi te poprzedzone są przez szklany ganek (konstrukcja drewniana, a między słupy wstawione są duże przeszklenia z trzech stron ganku). Czy mimo tego drzwi (te z bocznymi przeszkleniami) można doliczyć do 1/8 przeszklenia pomieszczenia? Proszę o odpowiedź jak interpretować ten przypadek.

Problematyka oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi uregulowana jest w art. 57 i następnych rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18). W świetle tych przepisów pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości. W pomieszczeniu takim stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

 

Należy wziąć również pod uwagę art. 13 powyższego rozporządzenia, stanowiący, iż odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń. Warunek ten uważa się za spełniony jeżeli:

 

1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:

 

a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,

 

b) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m.

 

Wysokość przesłaniania, o której mowa w pkt. 1 mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części.

 

W powyższym przypadku w mojej ocenie, przeszklony ganek nie będzie się znajdował w kategorii obiektów przesłaniających. Należy więc uznać, że warunki doświetlenia pomieszczeń wskazane w w/w rozporządzeniu są spełnione, zakładając, iż w sąsiedztwie nie znajduje się inny obiekt budowlany, który mógłby być uznany za obiekt przesłaniający.

 

Data publikacji: 19.09.2016