Jak wykonać przyłącze kablowe do dwóch budynków?

2014-07-02 14:48

Zacznę od tego, że nie wystąpiłem jeszcze do ZE o warunki wykonania przyłącza. Na chwilę obecną na działce stoi świeżo wybudowany dom i przygotowane są fundamenty pod garaż, ten jednak nie będzie budowany w najbliższym czasie (od roku do 3 lat). Mam zamiar wykonać przyłącze, jako kablowe. Orientacyjny koszt przyłącza 3-faz kablowego dla domu jednorodzinnego to około 2000zł - do 150 metrów, o ile dobrze się orientuję.   Czyli bez względu na to, czy będzie ono miało długość 5m, czy 150 m koszt jest taki sam. Czy możliwe jest wykonanie "rozgałęzienia" za zabezpieczeniem przedlicznikowym (jeden kabel do domu, drugi do garażu), w kosztach przyłącza, jeśli jego łączna długość nie przekroczy 150m?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pana pytanie. Dostawcy energii elektrycznej (dawniej zakłady energetyczne) mają własne odrębne przepisy, a pamiętajmy, że w Polsce jest kilku dostawców energii. Dodatkowo każdy ze starych zakładów energetycznych ma rejony, które tworzą lokalne wymagania techniczne. Lokalne warunki bardzo mogą się od siebie różnić.

 

Proponuję Panu wystąpić do dostawcy energii elektrycznej o podanie warunków przyłączenia dla domu z garażem, gdzie poda Pan łączną moc, jaką będzie Pan chciał mieć. Na tej podstawie wydane zostaną Panu warunki przyłączenia i wykonane zostanie przyłącze. Będzie to miało co prawda przełożenie na Pana rachunki. Przyłącze w dużym uproszczeniu składa się z zabezpieczenia przedlicznikowego, licznika oraz zabezpieczenia zalicznikowego. I tu zaczyna się komplikacja. Większość dostawców energii elektrycznej plombuje zabezpieczenie przedlicznikowe oraz licznik. Zabezpieczenie zalicznikowe jest niezaplombowane i ma Pan do niego dostęp. W takim przypadku podłączenie przez osobę z uprawnieniami dodatkowego kabla nie stanowi problemu. Niestety znam również dostawców energii, którzy plomby zakładają również na zabezpieczenia zalicznikowe. W takim przypadku rozwiązań jest kilka:

 

Propozycja 1:

Doprowadzenie przewodu ze złącza licznikowego do garażu, a w dalszym etapie rozbudowy zasilanie domu poprowadzić z garażu. Takie rozwiązanie wymaga uwzględnienia zapotrzebowania w energię elektryczną domu i odpowiedniego dobrania średnicy kabla zasilającego garaż, uwzględniając długotrwałe obciążenie oraz spadki napięć. Korzystając z tego rozwiązania, w dalszej rozbudowie instalacji elektrycznej jest Pan niezależny od dostawcy energii.

 

Propozycja 2:

Do wykonywanego złącza doprowadzić dwa wymierzone kable – jeden do garażu, drugi do domu. Dokonać podłączenia obydwu kabli, z czego kabel zasilający dom jest zwinięty w krążek z dobrze zabezpieczoną końcówką. Krążek zakopujemy, a miejsce zakopania oznaczamy. W ten sposób w przyszłości mamy już gotowy kabel do rozwinięcia. Obydwa kable muszą zostać odpowiednio dobrane, uwzględniając długotrwałe obciążenie oraz spadki napięć.

 

Propozycja 3:

Do złącza doprowadzamy kabel zasilający garaż. W przyszłości do złącza doprowadzony zostanie kabel zasilający dom. W takim przypadku będzie konieczne dokonanie u Pana dostawcy energii elektrycznej zgłoszenia o usunięcie plomby z zabezpieczenia zalicznikowego. A po podłączeniu kabla nastąpi zaplombowanie. Założenie plomb może być odpłatne – to zależy od dostawcy energii.

 

Podsumowanie:

Proponuję skontaktować się z osobą posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej. Taka osoba dobrze zna lokalne praktyki i będzie umiała Panu pomóc. Będzie również w stanie wykonać Panu projekt instalacji elektrycznej w garażu, dobrać przekrój kabla zasilającego itd. Proszę pamiętać, że, wykonując instalację elektryczną bez projektu, niezgodnie z projektem lub bez uprawnień, bierze Pan na siebie odpowiedzialność za wypadki związane z prądem elektrycznym, jakie mogą wystąpić w przyszłości. Jako przykład może posłużyć śmiertelne porażenie prądem elektrycznym. Wówczas Prokurator nie będzie pytał o koszty, tylko sprawdzał projekty oraz uprawnienia osób, które były zaangażowane w wykonanie instalacji elektrycznej.

 

Pozdrawiam,

Piotr Bibik www.szkolenia.tim.pl www.tim.pl