dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » Prawo - ekspert muratordom.pl » Czy można być właścicielem części domu?

Ekspert odpowiada

Czy można być właścicielem części domu?

Wraz z żoną postanowiliśmy dobudować nową część domu do domu należącego do rodziców. Mamy już projekt, pozwolenie, a nawet wybudowaliśmy piwnice. Chcielibyśmy zostać właścicielami tej dobudowanej części domu i uzyskać kredyt na dalsze prace. Czy to jest możliwe?

Klaudia Łapińska - radca prawny

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego, jest zasada własności gruntu, czyli, wszystko to co znajduje się na gruncie należy do właściciela gruntu.

 

Zgodnie z art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz. U. 2016.380 z dnia2016.03.22) Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

 

Budynki i inne urządzenia, które są trwale związane z gruntem, a także drzewa i krzewy, stanowią część składową tego gruntu i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Budynki stają się częścią składową gruntu od chwili trwałego połączenia ich konstrukcji z gruntem.

 

Najistotniejszą kwestią w tej sytuacji jest więc własność gruntu, na którym stoi dom wybudowany przez rodziców. Jeśli grunt jest własnością rodziców dom wybudowany przez Państwa, również stanie się ich własnością. Aby tak się nie stało, należałoby przeanalizować kwestię podziału działki.

 

Wszelkie regulacje dotyczące podziału nieruchomości znajdujemy w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015.1774 z dnia 2015.11.03).

 

Podstawowym warunkiem podziału nieruchomości jest jego zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danego terenu plan miejscowy nie jest uchwalony, podziału nieruchomości można dokonać, jeśli jest on zgodny z wytycznymi zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Kolejny warunek to wielkość wydzielonych nieruchomości – w wyniku podziału nie mogą powstać działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.

 

Przepisy prawa wskazują również, iż projektowane do wydzielenia działku gruntu muszą mieć dostęp do drogi publicznej, a jeżeli takiego dostępu nie ma, należy wydzielić drogę wewnętrzną, wraz z ustanowieniem na tej drodze służebności dla wydzielonej działki.

 

Zgodność podziału z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z wytycznymi zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu opiniuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

 

Do wniosku o podział nieruchomości należy dołączyć m.in.:

 

1) dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, może być to odpis księgi wieczystej albo oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości;

 

2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi;

 

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku, gdy nie ma uchwalonego dla danego terenu planu miejscowego;

 

3a) pozwolenie na podział wojewódzkiego konserwatora zabytków, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;

 

4) wstępny projekt podziału,

 

5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;

 

6) wykaz zmian gruntowych;

 

7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;

 

8) mapę z projektem podziału.

 

Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zatwierdzającej podział.

 

Z wnioskiem takim musiałyby wystąpić osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, jeśli grunt należy do rodziców, to oni będą wnioskodawcami. Następnie po dokonaniu podziału należałoby przenieść własność wydzielonej części nieruchomości na Państwa. Może to się odbyć np. umową kupna - sprzedaży lub umową darowizny. Ważne - umowa przenosząca własność nieruchomości musi być spisana w formie aktu notarialnego.

 

W sytuacji kiedy nieruchomość gruntowa stanowi współwłasność Państwa i rodziców, aby nowo budowany dom był tylko Państwa własnością również należy dokonać podziału działki.

 

Tak też orzekł Sąd Najwyższy – Postanowienie z dnia 4 grudnia 1973 roku, Sygn. III CRN 290/73. „Skoro część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności, to nie jest dopuszczalne między współwłaścicielami zniesienie współwłasności tylko w odniesieniu do budynków stanowiących części składowe wspólnej dla współwłaścicieli działki gruntu. Podział w drodze zniesienia współwłasności budynków może nastąpić w naturze tylko razem z działką gruntu i to wtedy, gdy w wyniku podziału powstaną działki nadające się do ich samodzielnego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.”

 

Data publikacji: 23.08.2016

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Czy budowa studni w pobliżu sieci wodociągowej jest ograniczona przez przepisy prawa?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Budowa studni w pobliżu sieci wodociągowej nie jest ograniczona przez przepisy prawa. Nie ma zakazu dokonania takiej inwestycji wprost wynikającego z przepisów, w większości przypadków...

Czy istnieją przepisy zakazujące użytkowania instalacji z butlą gazową w budynku podłączonym do miejskiej sieci gazowej?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Używanie butli gazowych w lokalach mieszkalnych w budynkach wielolokalowych jak również w lokalach użytkowych budzi od dawna wiele wątpliwości i jest sprawa dość zawiłą. Kluczową kwestią...

Banery, tablice i inne nośniki reklamowe na działce – czy potrzebne jest pozwolenie?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

W przedstawionym pytaniu nie ma podstawowej informacji, czy przedmiotowy bilbord będzie usytuowany na budynku, czy też będzie to zupełnie odrębna konstrukcja, nie związana z innym budynkiem,...

Powierzchnia pod ścianami i zabudowanymi pionami – czy wlicza się do powierzchni użytkowej?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Norma PN-ISO 9836:1997 - Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych wskazana jest w rozporządzeniu Ministra Transportu,...

Pozwolenie na użytkowanie a włączenie do sieci gazowej

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Kluczową kwestią w odpowiedzi na to pytanie jest to, co rozumiemy pod określeniem "nowo wybudowany odcinek sieci gazowej". Biorąc pod uwagę całą treść pytania prawdopodobnie chodzi o wybudowanie...

Czy można zwiększyć powierzchnię zabudowy?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Powyższe pytanie nie jest na tyle precyzyjne, aby można było jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Przede wszystkim kluczowy jest tutaj powód, dlaczego decyzja o warunkach zabudowy i...

Doświetlenie pomieszczeń na pobyt stały – normy

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Problematyka oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi uregulowana jest w art. 57 i następnych rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie...

Budowa szamba niezgodnie z projektem/pozwoleniem na budowę

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Wnioskując z pytania, budowy domu jednorodzinnego dokonano na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, a zbiornik na nieczystości ciekłe uwzględniony został w projekcie zagospodarowania działki lub...

Uszkodzony kabel energetyczny – kto ponosi koszty naprawy?

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

W odniesieniu do linii elektroenergetycznych w polskich przepisach prawa, nie znajdujemy uregulowania dotyczącego minimalnych odległości jakie powinny być zachowane przy budowie takiej linii od...

Brak ściany przeciwpożarowej. Zmiany istotne i nieistotne w projekcie budowlanym

Doradza ekspert z firmy Prawo - ekspert muratordom.pl

Problematyka dokonania zmian w projekcie budowlanym i konieczność zgłoszenia tego faktu do właściwych organów uregulowana jest przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane ( Dz....

1 2 3 » Archiwum
Klaudia Łapińska - radca prawny

Klaudia Łapińska - radca prawny

Ekspert z firmy:

Prawo - ekspert muratordom.pl

Ekspert odpowie na pytania związane z prawem budowlanym

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.