dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » MURATOR PROJEKTY » Czy na budowę domku na fundamencie, do...

Ekspert odpowiada

Czy na budowę domku na fundamencie, do 25 mkw pow. potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Chcę zbudować na działce, 500 m2 domek z bloczków z betonu komórkowego. Chodzi mi o budynek bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Podobno do 25 m2, można budować taki budynek bez pozwolenia. Prawo budowlane nie mówi jednak co z fundamentem. Wiadomo, że pod ściany murowane jest potrzebny fundament. W zależności od strefy przemarzania gruntu od 0,8 do 1,2 m. Czy taki fundament i na nim domek o powierzchni 25 m2 można budować bez pozwolenia, a jedynie zrobić zgłoszenie?

Ewa Cieślak

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Bez pozwolenia na budowę na podstawie zgłoszenia można wybudować wolno stojące budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Może być to budynek murowany lub drewniany na fundamentach wynikających z rozwiązań konstrukcyjnych i dostosowanych do warunków gruntowych, w tym do strefy przemarzania.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Warunki zabudowy a charakterystyka planowanej budowy

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W celu ustalenia szczegółów należy skontaktować się z lokalnym urzędem. Zwykle wymaga się podania takich danych, jak: powierzchnia zabudowy, (całkowita, użytkowa), powierzchnia działki...

Zmiana konstrukcji dachu w zbudowanym domu, czekającym na odbiór. Czy jest możliwa?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Pytanie należy skierować do kierownika budowy i autora projektu. Należy też sprawdzić, czy lokalne wytyczne pozwalają na zbudowanie dachu dwuspadowego. Omawiana zmiana jest sklasyfikowana jako...

Pozwolenie na budowę garażu. Kiedy jest potrzebne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Jak po latach zalegalizować adaptację poddasza?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Z uwagi na zmianę sposobu użytkowana części budynku oraz niezgodność z zatwierdzonym projektem, należy wystąpić z wnioskiem o zalegalizowanie samowoli do właściwego powiatowego inspektoratu nadzoru...

Budowa garażu z piwnicą - pozwolenie, czy zgłoszenie?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie art. 29. ust. 1. pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Które zmiany w projekcie można uznać za istotne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu stanowi odstąpienie w zakresie: projektu zagospodarowania działki lub...

Otwory okienne w ścianie blisko sąsiedniego budynku. Co na to przepisy?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w ścianie ...

Jaka powinna być odległość domu od drewnianych budynków z sąsiedniej działki?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: jeżeli z...

Przeprojektowanie wnętrz domu z poddaszem użytkowym

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W projekcie widać, że kuchnię oddziela od salonu ściana konstrukcyjna. W celu połączenia tych pomieszczeń z zachowaniem osi konstrukcyjnych można powiększyć otwór w tej ścianie, stosując...

Jakie są wymogi prawne odnośnie budowy wiat samochodowych i altan?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 obowiązującej ustawy – Prawo budowlane budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje...

1 2 3 ... 25 » Archiwum
Ewa Cieślak

Ewa Cieślak

Ekspert z firmy:

MURATOR PROJEKTY

Eksperci MURATOR PROJEKTY odpowiadają na pytania związane z doborem projektu z Kolekcji...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.