Powierzchnia i budowa antresoli magzynowej - przepisy i formalności

2016-10-26 17:30

Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieją jakieś normy, które regulują jaką część może zająć antresola magazynowa względem całej powierzchni magazynu? Czy w magazynie wysokiego składowania można umieścić piętro na antresoli o takiej samej powierzchni co wielkość magazynu? Czy na takie pomosty magazynowe potrzebne są zezwolenia budowlane?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na definicję antresoli, którą znajdujemy w § 3 pkt. 19 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ) W świetle tego rozporządzenia poprzez antresolę należy rozumieć górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Jak wynika z tej definicji aby dodatkowa powierzchnia została uznana za antresolę, koniecznym jest aby jej wielkość/metraż był mniejszy od powierzchni kondygnacji. W przypadku powyższego pytania odnieść to należy do powierzchni magazynu. Drugim warunkiem jaki musi być spełniony przy antresoli, to jej niezabudowanie przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Oznacza to, iż takiej dodatkowej powierzchni nie powinno się obudować ścianami, co w przypadku antresoli o takiej samej powierzchni jak kondygnacja jest nieuniknione. Oczywiście dozwolone jest obudowanie antresoli balustradami, jednak nie może to być ściana o wysokości od podłogi antresoli do sufitu. Nadmienię tutaj, iż balustrady przy antresoli są wskazane, gdyż ze względu na przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. ( Dz. U. 2003.169.1650 z dnia 2003.09.29 ) praca na antresoli może być uznana za pracę na wysokościach, w zależności od wysokości dzielącej antresolę od sufitu. Zgodnie bowiem z § 105 powyższego rozporządzenia pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

 

Do pracy na wysokości nie zalicza się natomiast pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:

 

1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi;

 

2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

 

W związku z powyższym, w przypadku zatrudniania pracowników, balustrady mogą mieć duże znaczenie w kontekście badań lekarskich, uprawnień itp. Odnosząc się do drugiej kwestii, czy na budowę antresoli potrzebne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, tu sytuacja znacznie się komplikuje.

 

W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, czy budowa antresoli będzie przebudową budynku w świetle przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane ( Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 )

 

Najpierw jednak zwróćmy uwagę na art. 3 pkt 7 w/w ustawy, określający definicję robót budowlanych, przez które należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Kolejny, art. 7a wskazuje, iż przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

 

Biorąc powyższe pod uwagę budowa antresoli najprawdopodobniej spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budynku w związku z czym stanowi przebudowę istniejącego obiektu. W takim przypadku zgodnie z art. 28 § 1 prawa budowlanego konieczne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Budowa antresoli nie jest wymieniona w art. 29 prawa budowlanego , który wskazuje jakie obiekty i roboty budowlane zwolnione są z uzyskania w/w decyzji administracyjnej. Do budowy antresoli nie jest również wystarczające dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 w/w ustawy.

 

Dodatkowo nadmieniam, iż zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budowa antresoli jak i dokonanie innych robót budowlanych będących przebudową magazynu musi spełniać wymagania określone w tym rozporządzeniu oraz w art. 5 i 6 prawa budowlanego. Jeśli powierzchnia użytkowa obiektu nie przekracza 1000 m2 a jednocześnie nie można spełnić określonych wymagań, inwestor może skorzystać z § 2 pkt 2, który daje możliwość zastosowania innych rozwiązań po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwych organów, np. komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

 

Wykonanie robót budowlanych koniecznych do powstania antresoli wiązało się będzie ze sporządzeniem projektu budowlanego (w tym wypadku projektu przebudowy). Projekt taki musi zawierać stan gotowego budynku, po wykonaniu przebudowy.

 

Projekt przebudowy magazynu zapewne będzie wymagał opinii właściwych organów lub rzeczoznawcy w zakresie sanitarno-higienicznym, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz sprawdzenia pod kątem zgodności z przepisami techniczno – budowlanymi. Ostatniego dokonuje osoba posiadająca uprawnienia budowlane odpowiednich specjalności.