Pomoc w zamianie bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej

2014-11-12 16:23

Wybudowałem garaż. Podłączylem się do istniejącej rozdzielni w domu. Założyłem w garażu skrzynkę z esami o zabezpieczeniu głównym trzy fazowym 25A typu B na gniazda 16A na oświetlenie 10A. Podłączyłem sie do trzy fazowego bezpiecznika w domu 16 A przed licznikiem mam 32A. Czy w domu lepiej zmienić na 25A.C czy 32A.B? Skrzynka w domu ma na gniazda 16A na swiatło 10A i zabezpieczenie przepieciowo różnicowe.

Dzień dobry, zacznę od wyjaśnienia podstawowego zagadnienia w opisywanej przez Pana sprawie, a więc celowości stosowania wyłącznika nadprądowego popularnie zwanego bezpiecznikiem oraz funkcji, jaką pełni w instalacji elektrycznej. Wyłącznik nadprądowy w instalacji elektrycznej stosujemy w celu ochrony izolacji oraz żył kabli i przewodów przed przegrzaniem i zniszczeniem na skutek:

 

• długotrwałego przepływu prądu o parametrach większych niż dopuszczalne przez producenta kabla lub przewodu,

• zwarcia.

 

Tworzenie projektu instalacji elektrycznej zaczyna się od ustalenia mocy urządzeń końcowych (odbiorników), a co za tym idzie – od określenia wartości prądu, jaki będzie przepływał przez przewód lub kabel. Następnie bierzemy pod uwagę długość kabla lub przewodu, obliczając spadek napięcia, jaki wystąpi na końcu obwodu pod wpływem obciążenia. Oczywiście parametrów, na podstawie których dokonuje się doboru przewodu lub kabla, jest znacznie więcej. Jednak w celu wyjaśnienia opisywanej przez Pana sytuacji skupię się tylko na wybranych. Następnie projektant dobiera wyłącznik nadprądowy (bezpiecznik). Przy doborze zabezpieczeń nadprądowych ważnym zagadnieniem jest zachowanie selektywności. Oznacza to stopniowe zwiększanie wartości zabezpieczenia nadprądowego, patrząc od strony urządzenia końcowego.

 

I tak dla przykładu – aby zachować selektywność PRZECIĄŻENIOWĄ dla obwodu gniazdek, można zastosować wartości zabezpieczeń:

 

  • 16 A – zabezpieczenie obwodu,
  • 20 A – zabezpieczenie główne.

 

Jeśli takie będą zabezpieczenia, mamy pewność, że w przypadku gdy podłączymy do obwodu gniazda zbyt dużo urządzeń najpierw wyłączy zabezpieczenie 16 A. W tym przypadku nie mamy, niestety, zachowanej selektywności zwarciowej. Aby móc zachować selektywność zwarciową, należy sprawdzić charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń, a następnie dobrać zabezpieczenia, których charakterystyki na siebie nie zachodzą. Tak dobrane zabezpieczenia mają zachowaną selektywność zwarciową i przeciążeniową. Jak widać z przytoczonego powyżej przykładu, dobór zabezpieczeń nadprądowych w instalacji elektrycznej jest uwarunkowany przede wszystkim przewodami lub kablami, jakie zostały położone.

 

Z przytoczonego przez Pana opisu można jedynie wypisać sugestie dla wykfalifikowanego elektroinstalatora, który powinien posprawdzać przekroje przewodów, dokonać odpowiednich przeliczeń i pomiarów, a następnie, jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań, dokonać wymiany zabezpieczeń nadprądowych na większe. Dla domku jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2 i obwodów jednofazowych w dużym uproszczeniu można przyjąć:

 

  • Zabezpieczenie nadprądowe 10 A, przewody o przekroju żyły 1,5 mm2
  • Zabezpieczenie nadprądowe 16 A, przewody o przekroju żyły 2,5 mm2
  • Zabezpieczenie nadprądowe 20 A, przewody o przekroju żyły 4 mm2

 

Proszę zwrócić również uwagę na sprawę nazewnictwa REMONT, ROZBUDOWA, PRZEBUDOWA, NADBUDOWA oraz konsekwencje prawne, jakie się z tym wiążą, a których, jak wnioskuję z Pana opisu, elektryk Panu nie przedstawił, a które opisałem w poradzie „Instalacja elektryczna i teletechnika w remontowanym mieszkaniu” http://muratordom.pl/eksperci/pytania/instalacja-elektryczna/30106/ .

 

Pozdrawiam,

Piotr Bibik www.szkolenia.tim.pl www.tim.pl