Pękające ściany zewnętrzne domu

2013-04-03 16:40

Na zewnątrz domu pojawiły się pęknięcia muru, natomiast od wewnątrz na ścianach na wysokości podłóg pojawiło się zwilgotnienie ścian. Ściślej ujmując, pojawiły się mokre linie przy podłogach (dom z jednym piętrem). Na zewnątrz pęknięcia są natomiast pionowe. Nie są liczne ani znaczne. Wystąpiły tej zimy, kiedy dom nie był regularnie opalany w ciągu jednego miesiąca. Występowały przerwy w opalaniu do dwóch dni. Tak było 3-4 razy w miesiącu. Temperatura w domu nigdy nie spadła poniżej 10 st. C. W czasie regularnego opalania ściany już nie pękały. Czy wewnątrz murów mogła znajdować się woda, która zamarzła i spowodowała pęknięcia oraz zwilgotnienie od wewnątrz? Jeśli tak, jak się tam znalazła? Czy w takich okolicznościach można spuścić wodę z obiegu centralnego i pozostawić budynek w zimie bez opalania?

W pytaniu jest zbyt mało informacji, by jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Nie ma żadnych informacji o materiałach, z jakich wykonana jest ściana, jej hydroizoalacji, cokołach, obróbkach blacharskich, warstwach itp.
Nie można na podstawie danych z pytania stwierdzić jednoznacznie, że pęknięcia są wynikiem braku ogrzewania. Generalnie nie jest dobre dla substancji budynku, jeżeli nie jest on ogrzewany zimą. Opisana sytuacja wymaga sporządzenia opinii technicznej przez osobę z uprawnieniami.