dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » VAILLANT » Optymalne ustawienie CalorMatic400

Ekspert odpowiada

Optymalne ustawienie CalorMatic400

Od kwietnia posiadam piec Vaillant z regulatorem CalorMatic400. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy ten regulator (CalorMATIC 400) posiada czujnik temperatury pokojowej, czy jest zaopatrzony wyłącznie w podłączenie do czujnika temperatury zewnętrznej.
Chciałem zoptymalizować zużycie gazu w zimie - na domyślnych ustawieniach fabrycznych jest złe, ale w związku ze specyficznym trybem życia jestem pewien, że można to ulepszyć.
Mam niewielki dom (wszystkie kondygnacje razem z piwnicą-piętrem technicznym to ok. 130-150 mkw.), ogrzewany podwójnymi grzejnikami, świeżo po remoncie - bardzo solidnie ocieplony, z nowiutką instalacją grzewczą.
Od poniedziałku od 7 rano, do piątku do 14 dom stoi pusty. Chciałbym w tych dniach wyłączyć zupełnie grzanie wody w zasobniku i obniżyć temperaturę w pokojach. Teraz moje pytania:

1. Czy jeśli ustawię dla zasobnika ciepłej wody w oknie czasowym H1 czas rozpoczęcia i zakończenia taki sam np. 00:00-00:00 to wtedy zasobnik nie będzie się podgrzewać w ogóle? Jeśli nie da się tak zrobić, to może ustawić mu przedział jedynie minutowy (00:00-00:01) - przez tą minutę piec nie powinien zużyć przesadnie dużo gazu... Ustawiłbym wtedy takie przedziały na dni pt-czw i piec nie podgrzewałby wody w zasobniku zupełnie jak w trybie "Urlop".

2. Czy ustawienie w menu serwisowym minimalnej temperatury ma wpływ na funkcję "Urlop"? Jeśli ustawię w menu serwisowym minimalną temperaturę na 19 stopni, to po włączeniu funkcji "Urlop" na 4 dni piec nie pozwoli "zejść" temperaturze poniżej 19 stopni?

3. Hydraulik radził mi, żeby nie robić zbyt dużych amplitud temperatur i nie zmuszać pieca do ogrzewania domu np. od 18 do 21 st.C w jeden dzień. Z kolei czytałem, że przy grzejnikach takie zachowanie nie jest złe, bo pomieszczenia są ogrzewane efektywnie. Ile najbardziej optymalnie można "zejść" z temperaturą domu na 4 dni? Czy ustawienie 15 stopni nie spowoduje "przepałów" przy wracaniu do standardowych 20 st.C? Może w mojej sytuacji uaktywnienie funkcji "Urlop" na 4 dni i pozwolenie w tym czasie aby temperatura w domu spadła do np. 3-5 stopni jest wskazane?

Mariusz Jóźwiak

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Regulator calorMATIC posiada wbudowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale należy go aktywować - można to zrobić w dwojaki sposób wybierając w parametrze 0-RT wartość 1 (korekta) lub wartość 2 (termostat) - szczegółowo jest to opisane w instrukcji do tego regulatora.

Ustawienie tych samych godzin załączenia i wyłączenia grzania zasobnika we wszystkich oknach czasowych w danym dniu c.w.u. spowoduje, że zasobnik w tym dniu w ogóle nie będzie podgrzewany.

Minimalna temperatura kotła nie jest bezpośrednio związana z funkcją URLOP. W okresie kiedy aktywna jest funkcja urlop kocioł jest wyłączony na c.o., chyba że zadziała zabezpieczenie przed mrozem (temp. zew. < 3st.C).

Informacje przekazana przez hydraulika są prawdziwe, aczkolwiek różnica pomiędzy temperaturą dzienną a nocną na poziomie 2-3 stopni w cyklu dziennym jest sprawą normalną, a więc zmiana z 18 na 21 jest jeszcze ekonomicznie uzasadniona.
Większe różnice temperatur dopiero są wskazane w przypadku dłuższej nieobecności (np. wspomniane 4 dni) - zalecana temperatura powietrza wewnątrz w tym okresie raczej powinna być w zakresie 8-10 st.C

PORADY EKSPERTA

Czy regulator wpłynie na ekonomiczniejszą pracę kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Tak oczywiście, oba te urządzenia są ze sobą kompatybilne. Prawidłowo zamontowany regulator z optymalnymi nastawami dla danego budynku jest w stanie obniżyć dobowe zużycie gazu nawet do 10-15%

Jak podłączyć termostat do kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Sterownik NETATMO należy podłączyć w miejsce zworki 3-4 w kotle.

Jaki jest numer zaworu dopuszczającego wodę do kotła Vaillant vuw 240/3-5 r1?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Dla kotła Vaillant VUW 240/3-5 numer katalogowy zaworu dopuszczania wody do układu c.o. jest następujący: 0020018065.

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Moduł VR40 umożliwia wykorzystanie dwóch różnych funkcji, zaprogramowanych w kodach d.27 i d.28 w menu kotła. Proszę ustawić drugą funkcję, jako sterowanie klapą spalin i w ten...

Co zrobić, gdy regulator pokojowy źle wskazuje temperaturę?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Istnieje możliwość korekty wskazań czujnika temperatury, ale w zakresie -/+ 3[K]. Większa odchyłka sugeruje raczej, że regulator jest uszkodzony. Proszę w tej sprawie skontaktować się z serwisantem....

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania, na którą składają się różne rodzaje ogrzewania, znajdujące się na różnych kondygnacjach powinna zapewniać możliwość...

Czy można zainstalować kocioł gazowy w budynku bez komina?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

W budynku wielorodzinnym można wyprowadzić przewód spalinowy przez ścianę boczną, ale tylko od urządzenia grzewczego o mocy nominalnej nie przekraczającej 5 kW. Podstawa prawne: Rozporządzenie...

Czy można wyposażyć kocioł w dodatkowy regulator?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

CalorMATIC 470 może kontrolować temperaturę w wybranym pomieszczeniu, pod warunkiem że jest zamontowany właśnie w jednym z pomieszczeń, a nie w kotle. Ponieważ podłączony jest moduł rozszerzający...

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do tego celu można wykorzystać drugi przekaźnik, ustawiając na nim funkcję sterowania zewnętrznym zaworem gazowym (tryb 5). Za każdym razem kiedy kocioł będzie żądał pracy palnika otrzymamy wtedy...

Jaki regulator podłączyć do kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do wejścia RT24V można podłączyć jedynie regulator sterujący pracą kotła za pomocą styku beznapięciowego NO (normalnie otwarty).

1 2 3 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.