Jakie okna energooszczędne wybrać do domu?

2015-08-19 12:59

Stoimy przed dylematem zakupu okien. Chcielibyśmy posiadać okna bardziej energooszczędne i rolety zewnętrzne. Jednak mamy ograniczony budżet. Dlatego też zastanawiamy się, czy lepiej będzie kupić okna dwuszybowe, pięciokomorowe i wskazane rolety zewnętrzne i zastosować do okien tzw. ciepły montaż (który też kosztuje) czy może jednak okna trzyszybowe sześciokomorowe rolety zewnętrzne i zwykły montaż na piance? Czy uzyskujemy te same parametry cieplne, czy jednak opcja druga jest lepsza?

Zakup okien to decyzja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, tak więc raz dokonany, oszczędniejszy wybór, nie będzie możliwe do poprawy przez długi czas. Decydując się na stolarkę o gorszych parametrach termicznych, należy liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Przykładowo: okno jednoskrzydłowe z szybą jednokomorową o wymiarach 1230 x 1480 mm, zbudowane z profili pięciokomorowych o szerokości 70 mm, będzie osiągało współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,34 W/m2*K, natomiast okno o takich samych rozmiarach, wykonane z 6-komorowych profili o szerokości 90 mm, uzyska Uw = 0,75 W/m2*K, co realnie przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Proszę pamiętać, że okna, których parametr Uw przekracza wartość 1,3 W/m2*K nie są już dopuszczane przez prawo budowlane do zastosowania w pomieszczeniach ogrzewanych, w których projektowana temperatura jest wyższa niż 16oC. W tej sytuacji warto rozważyć możliwość zastosowania okien na profilach 5- komorowych, ale z szybą dwukomorową o współczynniku Uw = 0,6 W/m2*K, co przełoży się na uzyskanie korzystniejszego współczynnika Uw. Jednak, aby produkt był rzeczywiście energooszczędny należy pamiętać, że stolarka musi być szczelna. Najbardziej newralgicznym miejscem są okolice parapetu, głównie ze względu na standardowe stosowanie w tej części listwy podparapetowej. Dobrym rozwiązaniem byłoby tutaj zastosowanie podkładów podparapetowych, które zdecydowanie polepszają właściwości termiczne. W przypadku zastosowania tylko piany montażowej, istnieje zagrożenie powstania nieszczelności, którymi będzie dostawało się do domu zimne powietrze.

 

Dodatkowo, prawo budowlane i warunki techniczne jednoznacznie wymagają, aby połączenie okna z murem było szczelne (Dz.U. 2008 nr 201 poz. 1238, 2.3.1). Najkorzystniej wypadnie następująca kolejność wyboru:

 

  1. Okna i szyby o jak najlepszych parametrach termicznych i szczelności.
  2. Energooszczędne podkłady podparapetowe.
  3. Montaż warstwowy.

 

Bardziej szczegółowy opis wspomnianych zjawisk przedstawiono tutaj: http://oknotest.pl/poradnik-okienny/okna-pcv-praktyczne-wykorzystanie-wspolczynnika-przenikania-ciepla-uw http://oknotest.pl/okna-energooszczedne/okna-cieple-czy-szczelne