Ogrodzenie działki rolnej przy wale przeciwpowodziowym

2016-04-12 19:15

Czy możliwe jest postawienie ogrodzenia (siatka lub panelowe metalowe) odgradzające działkę rolną od wału przeciwpowodziowego? Jest to działka rolna, która graniczy z pasem technicznym o szerokości 3 m, który oddziela działkę od wału. Według Prawa Wodnego art. 88n, zabronione jest wykonywanie obiektów budowlanych w odległości 50 m od stopy wału od strony odpowietrznej. Czy postawienie takiego ogrodzenia wymaga jakiejś zgody?

W pierwszej kolejności należałoby zdefiniować i odpowiednio zakwalifikować pojęcie ogrodzenia. W przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U. 2016.290 z dnia 2016.03.08) ogrodzenie jest zakwalifikowane jako urządzenie budowlane. (art. 3 pkt 9) Jednakże w orzecznictwie administracyjnym kwestia ta jest bardziej rozbudowana i utrwalony pogląd iż „W zależności od konkretnego stanu faktycznego, ogrodzenia mogą stanowić urządzenia budowlane związane z innymi obiektami jako część obiektu budowlanego, ale również mogą występować jako wyodrębnione obiekty budowlane.” (Wyrok Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 21 listopada 2013 roku II SA/Op 417/13).

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajął również stanowisko w tej sprawie i w wyroku z dnia 7 grudnia 2011 roku II OSK 1792/10 stwierdził, iż „Ogrodzenie działki już zabudowanej jest urządzeniem technicznym, związanym z istniejącym już na działce zabudowaniami. Realizacja ogrodzenia działki zabudowanej nie jest tożsama z wykonaniem ogrodzenia na działce niezabudowanej, w tej ostatniej sytuacji powstaje bowiem obiekt, o jakim mowa w art. 3 pkt 3 p.b.” Art. 3 pkt 3 prawa budowlanego stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

W związku z powyższym, ogrodzenie, którego dotyczy przedstawione pytanie należało by zakwalifikować jako inny obiekt budowlany, tj. niebędący budynkiem, lub obiektem małej architektury.

Art. 88n ust 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku prawo wodne (Dz.U. 2015.469 z dnia 2015.04.01) stanowi, iż w celu zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zabrania się wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek, dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału po stronie odpowietrznej.

Jednocześnie ust 3 art. 88 n prawa wodnego przewiduje możliwość zwolnienia od tego zakazu w sytuacji gdy konkretna inwestycja nie wpłynie na szczelność i stabilność wałów przeciwpowodziowych. Decyzję w tym przedmiocie wydaje Marszałek Województwa. W sytuacji uzyskania takiego zwolnienia, wybudowanie ogrodzenia o wysokości do 2,2 m, nie wymagało by żadnych dodatkowych formalności. Jeśli ogrodzenie miało by być wyższe, takie roboty wymagałyby uprzedniego zgłoszenia właściwym organom. (art. 29 ust 1 pkt 23 w związku z art. 30 ust 1 pkt 3 prawa budowlanego)

W przypadku decyzji odmawiającej zwolnienia od zakazów przewidzianych w art. 88 n ust 1 pkt 4 prawa wodnego należy stwierdzić iż wykonanie ogrodzenia w odległości 3 metry od wału przeciwpowodziowego jest zabronione. W przypadku wykonania takiego ogrodzenia, zapewne będzie ono potraktowane jako samowola budowlana, a biorąc pod uwagę niemożność jego legalizacji, z uwagi na sprzeczność z przepisami wydany zostanie nakaz rozbiórki.