Odbiór częściowy i odbiór końcowy budynku

2010-03-03 16:55

W 1995 roku rozpocząłem budowę domu. Sześć lat później przeprowadziłem się do niego. Dom zgłosiłem do odbioru częściowego. Teraz chciałbym dopełnić formalności związanych z zakończeniem budowy. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że budynki mieszkalne jednorodzinne nie podlegają obowiązkowej kontroli z art. 59. Prawa budowlanego. Użytkowanie takich budynków otrzymuje się na podstawie skompletowanych dokumentów - wszystkie wyszczególnione są w art. 57 prawa budowlanego:
1) oryginał dziennika budowy;
2) oświadczenie kierownika budowy:
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
4) protokoły badań i sprawdzeń;
5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku,
Na budynki mieszkalne jednorodzinne wymagane jest jedynie zgłoszenie o zakończeniu budowy i jeśli właściwy organ w terminie 21 dni nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji można przystąpić do użytkowania. (Art. 54 Prawo Budowlane)

Natomiast w przypadku chęci uzyskania pozwolenia na użytkowanie przy częściowym odbiorze lub gdy nastąpiło istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, to wtedy kontrola jest obowiązkowa. Podstawa prawna - art. 49, 51,55,57 Prawa Budowlanego.
Powyższe oznacza, że w Pana sytuacji wystarczy zgromadzić wymagane dokumenty i dokonać całkowitego odbioru obiektu, aby uniknąć ewentualnych problemów.