Jak poprawnie ocieplić poddasze, aby uniknąć strat ciepła?

2015-08-24 16:19

Mieszkam w domu wielorodzinnym na ostatnim piętrze - nad mieszkaniem znajduje się nieocieplony strych. W zimie zużycie gazu jest bardzo wysokie, a mimo to temperatura nie zawsze potrafi dobić do pożądanych 21 stopni. Chciałbym w jakiś sposób ocieplić mieszkanie (wys. 2,70). Myślałem, aby zamontować sufit podwieszany obniżony o 20cm od właściwego oraz wsadzenie 15cm wełny mineralnej oraz folii paroizolacyjnej. Czy jest to dobry pomysł? Jakich materiałów użyć oraz na co zwrócić uwagę? Znajomy twierdzi że montaż takiego sufitu nie będzie dobrym pomysłem ze względu na różnice temperatur między mieszkaniem a strychem co może powodować skraplanie się w suficie i doprowadzić do powstania grzyba. Czy to prawda? Jeśli tak to jak tego uniknąć?

Jak słusznie Pan zauważył brak odpowiedniej izolacji dachu/stropu wpływa na brak komfortu cieplnego pomimo znacznych środków ponoszonych na ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie/docieplenie przegrody. Standardowo materiał izolacyjny instaluje się po zimnej stronie przegrody (w Pana przypadku po stronie poddasza), do czego gorąco namawiam. Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe polecam ułożenie na stropie folii paroizolacyjnej Stopair 1104, na zakładkę i bezpośrednio na niej materiał izolacyjny np. Super-Mata gr. 20cm. Cała warstwa powinna wychodzić na ok. 1m poza obrys izolowanej powierzchni.

 

Jeśli nie ma możliwości izolowania strychu od góry izolację trzeba położyć wewnątrz mieszkania. Takie rozwiązanie jest bardziej kłopotliwe i wymaga więcej pracy i dbania o szczegóły. Materiał izolacyjny można (jak Pan pisze) umieścić pod płytą g-k sufitu podwieszanego, pamiętając o tym by bezpośrednio na izolacji, pod płytą szczelnie zainstalować folię paroziolacyjną Stopair 1104. Najlepszym rozwiązaniem jest „wyciągniecie” izolacji również na ściany „zewnętrzne”, na całej ich powierzchni lub przynajmniej na wysokość 1m (ściany bowiem będą stanowić duży mostek termiczny). Warunkiem poprawnej pracy takiego rozwiązania jest również sprawna wentylacja. Do wykonania izolacji rekomendujemy wykorzystanie materiałów z wełny szklanej Super-Mata lub Isover Multimax 30, których grubość należy dobrać wykonując kalkulacje warunków cieplno-wilgotnościowych przegrody (jak Pan zauważył należy odpowiednio zaizolować przegrodę, by nie wykropliła się w niej wilgoć).

 

Kalkulacje te wykonają dla Pana nasi Inżynierowie Konsultanci, dyżurujący codziennie w godz. 8:00-16:00 pod bezpłatnym numerem telefonu 800 163 121. Proszę o telefon z podaniem konkretnych parametrów Pana przegrody. Karty katalogowe rekomendowanych produktów znajdzie Pan pod poniższymi linkami. http://www.isover.pl/sites/isover.pl/files/assets/documents/super-mata.pdf

 

http://www.isover.pl/sites/isover.pl/files/assets/documents/isover_multimax_30_karta.pdf

 

http://www.isover.pl/sites/isover.pl/files/assets/documents/stopair_membrana_dachowa_karta_0.pdf

 

Jak widać izolowanie od środka jest złożonym procesem, który wymaga przemyślenia, obliczenia/doboru grubości materiału, dokładnego wykonawstwa. W celu dokładniejszego omówienia rozwiązania problemu zachęcam do telefonicznego kontaktu.

 

Pozdrawiam, Anna Gil