Jaką grubość styropianu zastosować do ocieplenia domu?

2015-05-04 18:41

Mam postawiony dom z porothermu 25 p+w. Chciałbym przykleić 15 cm styropianu. Czy to jest odpowiednia grubość?

Jaka powinna być grubość płyt styropianowych zależy od wielu czynników.

 

  1. Właściwości izolacyjne, czyli popularny współczynnik lambda, który charakteryzuje przewodność cieplną materiału. Im mniejsza wartość współczynnika, tym lepszym izolatorem jest styropian. Więc jeśli wybieramy styropian grafitowy o współczynniku =0,031 W/mK i grubości 15 cm, to należy pamiętać, że uzyskanie takiej samej ochrony cieplnej ściany przy zastosowaniu zwykłego styropianu o lambdzie =0,044W/mK, będzie wymagał zastosowania styropianu o grubości 21 cm. Warto zatem porównywać właściwości materiałów izolacyjnych (np. wartości oporu cieplnego przy danej grubości) zanim podejmie się decyzję.
  2. Grubość styropianu zależy też od założeń projektowych - co chcemy osiągnąć? Jeśli budynek ma mieć miano budynku pasywnego i inne elementy (takie jak np. okna, bryła budynku, wentylacja z odzyskiem ciepła, itp.) uwzględniając te założenia, to grubość styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o najlepszych właściwościach izolacyjnych może mieć ponad 30 cm. Jeżeli budynek nie jest projektowany w celu osiągnięcia zużycia minimalnych ilości energii wówczas zastosowanie 20 cm szarego styropianu może być wystarczające. Wszystko zależy od projektowych założeń. Co zrobić kiedy tych założeń nie ma...? Można wykonać audyt energetyczny z którego otrzymamy informację/wytyczne co do grubości i odpowiedniego rodzaju styropianu.

 

Warto też pamiętać, że jeśli nie ma ograniczeń architektonicznych do zastosowania grubszej warstwy styropianu, należy to zrobić. Koszt ocieplania budynku zmieni się nieznacznie tylko o różnice z tytułu większej ilości styropianu, pozostałe koszty takie jak: robocizna, kleje, tynki, siatki, itp. pozostaną na tym samym poziomie. Właściwie można stwierdzić, że nieznacznie wyższe koszty zakupu grubszego styropianu to jest najlepsza inwestycja, która zwróci się bardzo szybko, przynosząc w kolejnych latach użytkowania korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Zachęcam do zapoznania się z materiałami na www.termoorganika.pl