Docieplenie budynku pomalowanego farbą silikatową

2014-05-15 18:21

W 2006 roku wprowadziłem się do nowego domu zbudowanego z betonu komórkowego M 400, ściany jednowarstwowe, grubość bloczków 42cm na zaprawie termor. Ściany zewnętrzne zostały otynkowane tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym. Mój dom jest podpiwniczony z poddaszem użytkowym.   Pięć lat temu elewację pomalowałem farbą silikatową firmy Henkel. W tym roku w dwóch pokojach na parterze i na poddaszu od strony zachodniej, w tym samym pionie, w jednym rogu przy podłodze zauważyłem zawilgocenia, a nawet woń pleśni na małej powierzchni 20-30cm2. Wydaje mi się, że w tej sytuacji należy budynek ocieplić.   Czy ocieplając 5cm styropianem farba silikatowa musi być usunięta, czy jej obecność nie wpłynie na przyczepność materiałów? Bloczek M400 jest materiałem o małej wytrzymałośći, czy należy zastosować kołki maksymalnie długie?

Pana przypadek nie jest odosobniony. Technologia budowy domu w postaci ścian jednowarstwowych jest niestety obarczona wieloma problemami w późniejszej eksploatacji. Przykładem są wszystkie węzły konstrukcyjne takie jak: połączenia stropu, balkony, naroża budynku, ościeża okienne, drzwiowe, itp. Wszystkie wymienione wcześniej elementy budynku stanowią bardzo duży problem w postaci mostków termicznych o różnych wartościach, których oddziaływanie może być widoczne w bardzo krótkim czasie użytkowania. Przykładem jest opisywany problem wystąpienia pleśni w narożu od strony zachodniej (ściana zachodnia jest bardziej narażona na oddziaływanie deszczu i wiatru).

 

Z dużym prawdopodobieństwem mamy tutaj do czynienia z mocnym wychłodzeniem powierzchni naroża wewnątrz pomieszczenia i wykropleniem wilgoci. Para wodna zawarta w powietrzu np. o temp. 21 stopni C, stykając się z zimną powierzchnią ściany (naroże) np. 10-12 stopni C, wykrapla się, stwarzając odpowiednie warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

 

Grubość styropianu powinna być jednak większa niż 5 cm. Proponuję w tej sytuacji zastosować nie mniej niż 8 cm styropianu o lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM. W celu określenia przyczepności kleju do podłoża (farba silikatowa) należy wyciąć z płyty styropianowej TERMONIUM 3 kostki 10 x 10 cm i przykleić do ściany klejem uniwersalnym TO-KU (Termo Organika) i po 3 dniach oderwać. jeśli klej będzie miał dobrą przyczepność to wówczas farby nie trzeba usuwać i nie trzeba też dodatkowo używać do mocowania kołków. Jeśli jednak przyczepność do malowanej powierzchniu będzie słaba wówczas można zastosować kołki mocujące, bez konieczności usuwania farby.