dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
PORADY EKSPERTÓW | muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » MURATOR PROJEKTY » Rozbudowa domu. Czy można przekroczyć...

Ekspert odpowiada

Rozbudowa domu. Czy można przekroczyć linię zabudowy?

Chcielibyśmy dobudować do naszego domu ganek przekraczający obowiązującą linię zabudowy o ok. 1.30, nie przekraczając jednocześnie nieprzekraczalnej linii zabudowy. Do ogrodzenia jest ok. 6 m. Działka zlokalizowana jest w miejscowości letniskowej, przy polnej drodze, na terenach podmiejskich albo nawet wiejskich. Na sąsiedniej działce stoi dom, który również jest wysunięty o te ok. 1.30 m. Nie wiemy czy ma odbiór budowlany czy nie, ale najprawdopodobniej był budowany (właściwie rozbudowywany) zgodnie z prawem.

My na rozbudowę domu mamy już warunki rozbudowy, ale nie uwzględniliśmy w nich prośby o przekroczenie tej linii. Co mamy zrobić?

Ewa Cieślak

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Projekt budowlany musi być zgodny z decyzją o warunkach zabudowy.
W przypadku niezgodności z wyznaczoną linią zabudowy należy wystąpić z wnioskiem w sprawie zmiany decyzji o warunkach zabudowy. Decyzję o warunkach zabudowy ustala się m. in. na zasadzie tzw. dobrego sąsiedztwa. Z uwagi na zabudowę działki sąsiedniej prawdopodobne będzie wydanie decyzji zmieniającej.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Warunki zabudowy a charakterystyka planowanej budowy

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W celu ustalenia szczegółów należy skontaktować się z lokalnym urzędem. Zwykle wymaga się podania takich danych, jak: powierzchnia zabudowy, (całkowita, użytkowa), powierzchnia działki...

Zmiana konstrukcji dachu w zbudowanym domu, czekającym na odbiór. Czy jest możliwa?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Pytanie należy skierować do kierownika budowy i autora projektu. Należy też sprawdzić, czy lokalne wytyczne pozwalają na zbudowanie dachu dwuspadowego. Omawiana zmiana jest sklasyfikowana jako...

Pozwolenie na budowę garażu. Kiedy jest potrzebne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Jak po latach zalegalizować adaptację poddasza?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Z uwagi na zmianę sposobu użytkowana części budynku oraz niezgodność z zatwierdzonym projektem, należy wystąpić z wnioskiem o zalegalizowanie samowoli do właściwego powiatowego inspektoratu nadzoru...

Budowa garażu z piwnicą - pozwolenie, czy zgłoszenie?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie art. 29. ust. 1. pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Które zmiany w projekcie można uznać za istotne?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu stanowi odstąpienie w zakresie: projektu zagospodarowania działki lub...

Otwory okienne w ścianie blisko sąsiedniego budynku. Co na to przepisy?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w ścianie ...

Jaka powinna być odległość domu od drewnianych budynków z sąsiedniej działki?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: jeżeli z...

Przeprojektowanie wnętrz domu z poddaszem użytkowym

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W projekcie widać, że kuchnię oddziela od salonu ściana konstrukcyjna. W celu połączenia tych pomieszczeń z zachowaniem osi konstrukcyjnych można powiększyć otwór w tej ścianie, stosując...

Jakie są wymogi prawne odnośnie budowy wiat samochodowych i altan?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 obowiązującej ustawy – Prawo budowlane budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje...

1 2 3 ... 25 » Archiwum
Ewa Cieślak

Ewa Cieślak

Ekspert z firmy:

MURATOR PROJEKTY

Eksperci MURATOR PROJEKTY odpowiadają na pytania związane z doborem projektu z Kolekcji...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.