Jakie kominy są potrzebne w moim domu?

2014-06-04 15:21

W projekcie mam pompę ciepła gruntową - czy poza kominami wentylacyjnymi są potrzebne kominy spalinowe i dymowe? Czy do komina i wentylacyjnego można się przebić przez ścianę nośną? Czy poza takimi pomieszczeniami, jak toaleta i kuchnia są potrzebne kanały wentylacyjne i inne?

Szanowny Panie Kominy spalinowe czy też dymowe nie są potrzebne pompie ciepła. Są za to potrzebne urządzeniom grzewczym (kotłom, piecom, kominkom) produkującym gazy, które trzeba odprowadzić poza budynek do atmosfery (pompa ciepła jako urządzenie nie produkujące dymu/spalin komina nie potrzebuje). Jeżeli ma Pan w projekcie domu choć jedno urządzenie grzewcze (a powinien Pan mieć) to z pewnością potrzebuje Pan co najmniej jednego komina. Konieczność przebicia się przez ścianę nośną może wynikać z koncepcji architektonicznej, w której urządzenie grzewcze znajduje się w jednym pomieszczeniu, a komin, do którego to urządzenie trzeba podłączyć, w innym, a dodatkowo pomieszczenia te dzieli ściana właśnie konstrukcyjna.

 

Możliwość wykonania podłączenia przez taką ścianę oraz sposób wykonania (na jakiej wysokości, jak wielkim otworem) musi być jednak skonsultowana z projektantem obiektu (konstruktorem). Zdecydowanie najczęściej taka możliwość jest, jednak wielkim ułatwieniem jest uwzględnienie tego otworu już na etapie projektowym (a nie po wybudowaniu ściany) choćby z uwagi na odpowiednie zabezpieczenie ściany już podczas jej wykonywania. Zapewnienie sprawnej wentylacji (odpływ powietrza) jest potrzebne, tak jak Pan sugeruje, w kuchniach i łazienkach, ale także w innych pomieszczeniach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach niemieszkalnych, w których spodziewamy się, że zaistnieje potrzeba wymiany powietrza ze względów higienicznych (np. w pralniach ze względu na występujący okresowo znaczny wzrost wilgotności powietrza lub w suszarniach, a także w piwnicach i garażach). Bardzo często z pomieszczeń mieszkalnych przewiduje się jednak odpływ powietrza nie poprzez oddzielny kanał wentylacyjny (do atmosfery) lecz poprzez kratki usytuowane w drzwiach (odpływ do innych pomieszczeń, w których znajdują się kanały wentylacyjne).

 

Z pozdrowieniami,

Mariusz Kiedos