Jak wybudować komin przylegający do budynku?

2014-05-21 10:56

Muszę postawić komin zewnętrzny przylegający do budynku, ponieważ obecny będący wewnątrz, jest stary i nieszczelny. Systemy ze stali kwasówki-nierdzewki oraz systemy z ceramiki (kamionki) mnie nie przekonują. Czy komin wymurowany z cegły zdałby egzamin? Czy trzeba taki komin z cegły ocieplać? Jakie będą koszty budowy takiego komina?   Znajomy natomiast radził mi zrobić komin z rur stalowych grubości 1 cm ocieplonych wełną i obmurowanych. Czy budowa takiego komina ma sens? Ile by kosztowała jego budowa? Komin ma mieć wysokość 12 m, a szerokość wewnątrz komina 25x25cm.

Każdy komin zda egzamin pod warunkiem, że będzie właściwie dobrany do urządzenia grzewczego i właściwie wykonany. Przykładowo zastosowanie komina ceglanego do odprowadzania spalin z urządzenia generującego wilgoć skończy się prędzej czy później przenikaniem tej wilgoci na zewnątrz, a w efekcie pojawianiem się mokrych plam na kominie. Podłączenie kotła kondensacyjnego np. do wkładu stalowego nieodpornego na działanie kondensatu skończy się wystąpieniem korozji.

 

Takich przykładów można mnożyć, więc przede wszystkim znane musi być urządzenie grzewcze i warunki jakie będzie ono stwarzało dla komina. Na tej podstawie należy dobrać komin. Tradycyjny komin murowany powoli staje się rozwiązaniem nieodpowiednim do ciągle postępującej techniki grzewczej. Komin zewnętrzny powinien być zaizolowany, co będzie przeciwdziałało nadmiernemu wychładzaniu spalin. Ceny kominów różnią się dość znacznie w zależności od materiału z jakiego są wykonane, nie jestem więc w stanie precyzyjnie określić tego parametru. W przypadku komina murowanego należy pamiętać o tym, że proces jego murowania będzie bardziej czasochłonny niż montaż gotowego systemowego rozwiązania.