Jakie proporcje dla betonu B15? Jakiego cementu użyć?

2010-03-03 16:54

Jaką proporcję składników należy użyć do otrzymania półsuchego betonu B-15 i jakiego najlepiej użyć cementu? Czy plastyfikator jest niezbędny?

Skład betonu projektuje się np. metodą punktu piaskowego czy metodą jednostopniowego otulenia ziaren żwiru zaprawą. Po zaprojektowaniu skład bada się doświadczalnie.
Mieszankę betonową projektuje się tak, aby zapewnić jej odpowiednie cechy robocze np. urabialność a także wymagane właściwości stwardniałego betonu, jak np. wytrzymałość na ściskanie, nasiąkliwość, mrozoodporność. Skład betonu, który jest wynikiem projektu technologicznego musi uwzględniać oczekiwaną konsystencję, wytrzymałość, urabialność. Proporcje i ilość poszczególnych składników będą zależały od rodzaju kruszywa (proporcji poszczególnych frakcji, kształtu ziaren, składu morfologicznego i porowatości), cementu, piasku, ewentualnych dodatków i domieszek. Zrobienie projektu technologicznego mieszanki betonowej wymaga odpowiedniego wykształcenia oraz zaplecza laboratoryjnego. Jest to więc zajęcie dla fachowców. Sposób zadania pytania sugeruje, że chodzi w nim o specjalny rodzaj betonu, z którego robi się podkłady cementowe pod posadzki np. przemysłowe. Jeżeli więc ma to być jastrych cementowy to należy pamiętać, że największe ziarno kruszywa powinno mieć nie więcej niż 8 mm. Ten sposób wykonania posadzki wymaga zazwyczaj odpowiedniego sprzętu do powierzchniowego wibrowania i zacierania posadzki. Proporcje są wynikiem zarówno projektu technologicznego mieszanki betonowej, jak i doświadczenia firmy. W ogólności zazwyczaj najbezpieczniej używać cementu portlandzkiego CEM I, klasy 32,5 N, chyba że projekt technologiczny zaleca inny cement. Absolutnie orientacyjnie na 1 m³: ilość cementu nie powinna przekraczać 400 kg, około 600 kg piasku, około 1300 kg żwiru, wody do uzyskania mieszanki podobnej do średnio wilgotnej ziemi.