dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » VAILLANT » Jaki piec gazowy wybrać do małego...

Ekspert odpowiada

Jaki piec gazowy wybrać do małego mieszkania?

Chcę wymienić stary kocioł gazowy (służył tylko do podgrzewania ciepłej wody) i przy okazji zrobić instalację c.o. pod nowy kocioł (do tej pory miałem stare piecyki gazowe w pokojach). Jaki piec by Pan polecał (jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, kondensacyjny, z otwartą czy zamkniętą komorą spalania)? Mieszkanie ma 60 mkw, a obieg wody jest bardzo malutki - zaraz pod piecem po drugiej stronie ściany jest kran kuchenny, kran do wanny jest 2 m od pieca, a do umywalki kolejne 2 m tylko w drugą stronę. Jakie rozwiązanie będzie dla mnie najbardziej korzystne, pod względem oszczędności na rachunkach, ale jednocześnie by nie ucierpiał na tym komfort użytkowania.

Mariusz Jóźwiak

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Jeśli dotychczas korzystali Państwo z przepływowego podgrzewacza wody i komfort jaki zapewniało to urządzenie był wystarczający wówczas można zastosować kocioł dwufunkcyjny. Ważne, by na potrzeby podgrzewania ciepłej wody urządzenie miało moc nie niższą niż stosowany dotychczas podgrzewacz.
Ważne również czy przy okazji remontu nie zmieniają Państwo również wyposażenia łazienki. Czasem zdarza się, że przy okazji remontu w łazience pojawia się panel prysznicowy. Ilość wody jaką trzeba do niego dostarczyć jest na tyle duża, że przepływowy podgrzewacz wody czy kocioł dwufunkcyjny nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu. W takim przypadku należy zastosować kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem lub kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem.
Jeśli chodzi o wersję kotła (zamknięta/otwarta komora/kondensacyjny) proponuję stosować wyłącznie kotły z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjne. W mieszkaniu takie rozwiązanie zapewnia odpowiedni komfort cieplny i bezpieczeństwo eksploatacji. Nie występuje wówczas napływ zimnego powietrza z kratki nawiewnej czy ryzyko wypływu spalin do pomieszczenia w przypadku zanieczyszczenia przewodu spalinowego.
Dodatkowo kotły kondensacyjne mają z reguły szerszy zakres modulacji mocy i większą pojemność wymiennika ciepła. Dzięki temu temperatura ciepłej wody jest bardziej stabilna. Przykładowa seria kotłów to VCW eocTEC, kotły kondensacyjne, dwufunkcyjne. Ich dodatkowe zalety to bardzo cicha praca i małe gabaryty (praktycznie kocioł może być zabudowany w ciągu szafek kuchennych).
Dodatkowe zużycie prądu do napędu wentylatora nie jest na tyle duże, by te dodatkowe koszty energii elektrycznej były wyższe niż oszczędności pomiędzy eksploatacją kotła z otwartą komorą spalania i kotłem kondensacyjnym.
W kotle z otwartą komorą spalania do palnika dopływa prawie dwa razy więcej powietrza niż jest to potrzebne do spalania gazu. Jest to wymagane dla prawidłowego zmieszania gazu z powietrzem, a powoduje to niższą sprawność kotła i wychładzanie pomieszczenia w sezonie grzewczym.
W kotle kondensacyjnym wentylator o zmiennej prędkości obrotowej dokładnie dostosowuje ilość powietrza dostarczaną do palnika. Utrzymywany naddatek to około 25 %. Dzięki temu sprawność kotła nawet podczas pracy z wysoką temperaturą jest o 7-8 % wyższa od sprawności kotła atmosferycznego. Poza tym powietrze do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku, dzięki czemu nie następuje wychładzanie pomieszczenia.
Co do mocy, to zapewne do ogrzania mieszkania nie będzie potrzebna wyższa moc niż kilka kW, ale z uwagi na komfort ciepłej wody stosując kocioł dwufunkcyjny o mocy co najmniej równej mocy poprzedniego urządzenia (chyba, że jego moc była ograniczana).

PORADY EKSPERTA

Czy regulator wpłynie na ekonomiczniejszą pracę kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Tak oczywiście, oba te urządzenia są ze sobą kompatybilne. Prawidłowo zamontowany regulator z optymalnymi nastawami dla danego budynku jest w stanie obniżyć dobowe zużycie gazu nawet do 10-15%

Jak podłączyć termostat do kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Sterownik NETATMO należy podłączyć w miejsce zworki 3-4 w kotle.

Jaki jest numer zaworu dopuszczającego wodę do kotła Vaillant vuw 240/3-5 r1?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Dla kotła Vaillant VUW 240/3-5 numer katalogowy zaworu dopuszczania wody do układu c.o. jest następujący: 0020018065.

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Jakie urządzenie pomoże kontrolować pracę kotła?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Moduł VR40 umożliwia wykorzystanie dwóch różnych funkcji, zaprogramowanych w kodach d.27 i d.28 w menu kotła. Proszę ustawić drugą funkcję, jako sterowanie klapą spalin i w ten...

Co zrobić, gdy regulator pokojowy źle wskazuje temperaturę?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Istnieje możliwość korekty wskazań czujnika temperatury, ale w zakresie -/+ 3[K]. Większa odchyłka sugeruje raczej, że regulator jest uszkodzony. Proszę w tej sprawie skontaktować się z serwisantem....

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Jaki kocioł gazowy wybrać - jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Czy niezbędna będzie modernizacja instalacji?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania, na którą składają się różne rodzaje ogrzewania, znajdujące się na różnych kondygnacjach powinna zapewniać możliwość...

Czy można zainstalować kocioł gazowy w budynku bez komina?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

W budynku wielorodzinnym można wyprowadzić przewód spalinowy przez ścianę boczną, ale tylko od urządzenia grzewczego o mocy nominalnej nie przekraczającej 5 kW. Podstawa prawne: Rozporządzenie...

Czy można wyposażyć kocioł w dodatkowy regulator?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

CalorMATIC 470 może kontrolować temperaturę w wybranym pomieszczeniu, pod warunkiem że jest zamontowany właśnie w jednym z pomieszczeń, a nie w kotle. Ponieważ podłączony jest moduł rozszerzający...

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Nadzór pracy kotła przez Arduino

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do tego celu można wykorzystać drugi przekaźnik, ustawiając na nim funkcję sterowania zewnętrznym zaworem gazowym (tryb 5). Za każdym razem kiedy kocioł będzie żądał pracy palnika otrzymamy wtedy...

Jaki regulator podłączyć do kotła gazowego?

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Do wejścia RT24V można podłączyć jedynie regulator sterujący pracą kotła za pomocą styku beznapięciowego NO (normalnie otwarty).

1 2 3 » Archiwum
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.