Jak odnowić ściany?

2012-05-18 14:25

Mój dom jest stary i bardzo dawno nie był odnawiany. Ściany wewnętrzne są wykończone wapnem. W niektórych miejscach wapno odpadło, i chcę własnoręcznie przygotować roztwór, jak również zrobić tynk zbrojony siatką. Bardzo bym prosiła o opis, jak to zrobić krok po kroku. Proszę też podpowiedzieć, jak odnowić tynk na zewnątrz domu, bo jest w złym stanie i w niektórych miejscach odpadł odsłaniając siatkę zrobioną z listewek.

Bez obejrzenia budynku trudno wystarczająco szczegółowo odpowiedzieć na te pytania. Najpierw osoba z uprawnieniami powinna ocenić stan tynków na miejscu.
Odnośnie ścian wewnętrznych trzeba by sprawdzić, czy wystarczy samo pobielenie czy należy także miejscami uzupełnić tynk wapienny. Do tego jednak trzeba nieco doświadczenia. Przygotowanie i układanie przez laika, zwłaszcza tynków wapiennych, zapewne skończy się zmarnowaniem pieniędzy. Jeżeli jednak chodzi o pewne wskazówki, to trzeba pamiętać, aby przy sporządzeniu farby do białkowania przygotować ciasto wapienne z wapna hydratyzowanego (w takiej formie w workach zazwyczaj dzisiaj kupujemy wapno). W tym celu należy do czystego pojemnika wlać wodę (około 65 litrów na 100 kg wapna). Następnie dosypuje się odmierzoną ilość wapna hydratyzowanego, miesza do otrzymania konsystencji jogurtu i zostawia na 48 godzin.
Potem trzeba przyszykować wiadro, do którego należy nałożyć ciasto wapienne i dodawać stopniowo wodę, aż do uzyskania konsystencji mleka. Jeżeli roztwór zawiera grudki - należy go przecedzić przez sito. Otrzymanym roztworem można pomalować ściany.
Do wykonania tynku wapiennego na zewnątrz trzeba przygotować ciasto wapienne. Należy także kupić piasek płukany, do tynków. Odsłoniętą siatkę z listewek, po jej zwilżeniu, spryskać obrzutem wapiennym, tworząc warstwę grubości 4 mm. Zaprawę do obrzutu należy przygotować w objętościowej proporcji 1:1 (ciasto wapienne : piasek). Musi mieć ona rzadką konsystencję. Obrzutu nie należy wyrównywać. Następnie powinno się przygotować gęstą zaprawę do narzutu, w proporcji 1:2 i nałożyć ją po stężeniu obrzutki w 2 warstwach grubości ok 7 mm każda. Drugą nanosi się, gdy pierwsza stężeje. Stężenie pierwszej warstwy poznaje się po jej lekkim zbieleniu. Narzut wyrównuje się łatą tynkarską. Trzecia warstwa powstanie z zaprawy przygotowanej według proporcji 1:3, z zastosowaniem drobniejszego piasku. Więcej informacji na temat tynków można znaleźć na stronie: http://www.wapno-info.pl/zastosowania_produktow/budownictwo/wiedza_techniczna.html, [wapno-info.pl] a także innych stronie Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego: http://www.wapno-info.pl/. [wapno-info.pl]