Jak wykryć, skąd bierze się wyciek wody w ogrzewaniu podłogowym?

2015-11-18 10:36

Po modernizacji CO - wykonanie ogrzewania podłogowego w łazience i pokoju, wymianie pieca CO i bojlera, zaczęły się problemy ze szczelnością instalacji. Mam tylko około dwa metry powrotu ukrytego pod podłogą. Nawierciłem otwory w płytkach, ale nie widzę wpływu wody. Przedtem było CO ze zbiornikiem wyrównawczym, teraz mam naczynie przeponowe. Co ciekawe, do temperatury około 40 stopni Celsjusza instalacja jest szczelna, nie zauważyłem spadku ciśnienia. Później ubytek wynosi około 2-3 litry na pół godziny. Fachowiec, który to robił już wyrwał z głowy wszystkie włosy:) i nie wie jaka może to być przyczyna. Wlewał do instalacji środek uszczelniający i właściwie nic to nie zmieniło. Co można jeszcze zrobić i gdzie można szukać wycieku?

Temat jest w istocie skomplikowany i tylko wykwalifikowana firma z odpowiednim sprzętem może Panu pomóc. Oczywiście można zacząć od podłogówki, żeby wykluczyć nieszczelność na tym układzie. Aby to zrobić, trzeba wykonać próbę ciśnieniową na każdym pojedyńczym obiegu lub zastosować kamerę termowizyjną.

 

Opcja nr 2 będzie kosztowna, więc warto na wstępie zacząć jednak od próby ciśnieniowej. Instrukcja wykonania próby ciśnieniowej instalacji ogrzewania podłogowego Purmo znajduje się na stronie internetowej: http://www.purmo.com/docs/Purmo-proba-szczelnosci-ogrzewanie-podlogowe.pdf.

 

Jeśli z próby ciśnieniowej okaże się, że jeden z obiegów przecieka, to ma Pan odpowiedź. Wtedy przy pomocy kamery termowizyjnej należy ten przeciek zlokalizować, odkuć fragment podłogi gdzie najprawdopodobniej znajduje się uszkodzona rura i wstawić złączkę naprawczą.