Grubość termoizolacji

2016-07-26 11:04

Jak ustalić odpowiednią grubość ocieplenia ścian styropianem?

To bardzo trudne pytanie. Grubość warstwy materiału izolacyjnego powinna być obliczana na etapie projektowania ocieplenia budynku nowego czy też budynku starego poddanego procesowi termorenowacji. Wiadomo, że przegroda zewnętrzna musi spełniać wymagania zawarte w odpowiednich normach. Oznacza to, że musi być zaprojektowana na etapie powstawania projektu budynku czy też projektu termomodernizacji budynku w taki sposób, aby spełniać wszelkie wymagania w tym aby współczynnik przenikalności cieplnej U był mniejszy bądź równy 0,25 W/m2K.

Warto tutaj wspomnieć, iż zgodnie z wytycznymi europejskimi wymagania te będą zaostrzone i w roku 2017 graniczna wartość współczynnika U będzie wynosić 0,23 W/m2K, a w roku 2021 zostanie obniżona aż do wartości 0,2 W/m2K.

Grubość izolacji zależna jest również od rodzaju materiału izolacyjnego. Mamy tutaj do dyspozycji styropian, wełnę, XPS czy też płyty PUR/PIR. Każdy z tych materiałów charakteryzuje współczynnik przewodzenia ciepła (Lambda). Im jest niższy tym mniejsza grubość warstwy izolacji jest potrzebna do spełnienia wymagań normowych. No i w końcu grubość i rodzaj izolacji termicznej zależna jest od materiałów, z których zrobiona jest ściana. Musi ona być tak dobrana aby zapewnić przegrodzie opisaną powyżej wartość współczynnika przenikalności cieplnej, ale również w sposób eliminujący powstawanie kondensatu pary wodnej w przegrodzie bez możliwości odparowania w miesiącach letnich. Jak więc widzimy jest to szerokie zagadnienie i musi być ono rozpatrywane indywidualnie.