dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » FAKRO » Dlaczego czuć zimno od szyby okna...

Ekspert odpowiada

Dlaczego czuć zimno od szyby okna dachowego, mimo bardzo dobrego współczynnika przenikania ciepła?

Wiem, że już wielokrotnie był poruszany temat odnośnie parujących i zamarzających okien dachowych. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, czemu fachowcy cały czas podczas parowania okien upierają się że wina leży po stronie wilgotności pomieszczenia. To dlaczego w 10 pozostałych oknach w domu zamontowanych w ścianie nie występuje takie samo zjawisko? Od razu powiem, że mam w całym domu ogrzewanie podłogowe. W tym samym pomieszczeniu co mam okna dachowe, mam założone luksfery, chyba każdy wie jaki mają fatalny współczynnik przenikania a i tak nie występuje parowanie. Nie mogę dogrzać pomieszczeń, tam gdzie mam zamontowane okna dachowe FAKRO (pokój dziecka i pralnia).

 

Postanowiłem zmierzyć temperaturę samych okien, przy temp. na zewnątrz ok. 0oC i w domu ponad 22oC. Okazało się że po środku mierząc szybę okna dachowego FAKRO termometr wskazał 17oC natomiast przy krawędzi 12oC. Zmierzyłem również tempraturę luksferów - miały lepsze wyniki. To znaczy, mierząc po środku luksfera termometr wskazał 18oC natomiast mierząc na fudze (gdzie nie ma izolacji ) otrzymałem wynik 15oC.

 

W oknie zamontowanym w ścianie wykonałem ten sam pomiar: po środku 21oC a przy krawędzi ponad 19oC. Skąd bierze się ten współczynnik przenikania 1,1 szyb FAKRO? Nie zadowalają mnie wypowiedzi typu: proszę założyć osuszacz w pokoju, czy elektryczny kaloryfer. Jak w samochodzie puszczę ciepły nawiew na pojedyńczą szybę (bo nie mam kaloryfera) to też odparuje. A też mamy różnice temperatur czasem i 40oC.

 

Okna były założone w tamtym roku w okresie wakacyjnym. W okresie zimowym przyszedł do nas Pan serwisant firmy FAKRO, który stwierdził, że jest źle ocieplone wokół okna. Poinformowałem o tym fakcie dekarza, który przyjechał zdjął blachę i wykonaliśmy dokumentację foto na potwierdzenie, że tak nie jest. Żona musiała zabrać łóżko z pod okna dachowego ponieważ stwierdziła że z nich wieje. Zakupiłem dodatkowe uszczelki, które w niczym nie pomogły. Tak naprawdę to nie wieje tylko czuć chłód zimnej szyby. Także proszę o wyjaśnienie:

 

  • czemu szyba w oknach FAKRO jest zimniejsza niż inne okna a nawet od luksferów.
  • czemu w oknie dachowym z ciepłą ramką zamontowanym w łazience gdzie jest znacznie większa wilgotność parowanie szyby jest dużo mniejsze.
  • czemu w pomieszczeniach z zamontowanymi oknami dachowymi FAKRO jest znacznie chłodniej niż w pozostałych pomieszczeniach.
  • jaką przenikalność cieplną muszą mieć okna w których w rogach szyby pojawia się lód.

doradca

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Powietrze w zależności od swojej temperatury może przyjąć pewną ilość wody w postaci pary wodnej. Możliwość ta zmniejsza się wraz z obniżeniem jego temperatury. Dla zobrazowania:

 

1m³ powietrza o temperaturze 20°C może przyjąć 17,3g wody, natomiast 1m³ powietrza o temperaturze 5°C jest w stanie przyjąć już tylko 5,3g wody. Czyli powietrze wilgotne w czasie schładzania oddaje parę wodną, która w formie skroplin widoczna jest na chłodniejszych elementach mieszkania takich jak np. szyba. Natomiast świeże powietrze zewnętrzne o niskiej temperaturze, po podgrzaniu zwiększa chłonność pary wodnej. Kondensacja pary wodnej powstaje wszędzie tam, gdzie ciepłe, wilgotne powietrze styka się z zimnymi powierzchniami, przegrodami których temperatura zbliżona jest do temperatury punktu rosy dla tego powietrza. Zjawisko to występuje również po zimnych nocach w formie rosy na trawie i innych przedmiotach, na wewnętrznej stronie stronie szyb samochodowych, na okularach po wejściu do ciepłego pomieszczenia itp.

 

Sam wzrost temperatury w pomieszczeniach nie eliminuje problemu wilgoci. Gorące powietrze jest w stanie bardziej nasycić się wilgocią i jest ona wówczas mniej odczuwalna, lecz dopóki nie nastąpi wymiana powietrza na świeże (mniej nasycone), wciąż istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej na zimnych powierzchniach. Zjawisko kondensacji pary wodnej nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna. W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym równej 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz (będące zjawiskiem naturalnym, nie mającym nic wspólnego z jakością wyrobu).

 

Powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego, nasyconego wilgocią powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym wzrostu zagrożenia kondensacją pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalet okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu. W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ocieplała dom lub montowała okna. Nawet montaż najcieplejszych okien nie zapobiegnie niekorzystnym zjawiskom takim jak np.: kondensacja, gdy zaniedbany zostanie odpowiedni montaż okna i elementów wokół niego.

 

Przerwy w izolacji powodują powstawanie mostków cieplnych i wyziębianie obszarów wokół okna jak i jego samego. Bardzo ważnym czynnikiem jest sposób montażu szpalet – dolna powinna być ułożona prostopadle do podłogi a górna równolegle. Takie ułożenie pozwala na optymalną cyrkulację powietrza wokół okna szczególnie, gdy dodatkowo zamontowany jest pod oknem grzejnik. Im lepsze uszczelnienie i docieplenie tym temperatury w poszczególnych punktach okna są wyższe. Opisany przez Pana przypadek jest potwierdzeniem powyższych faktów. Ze względu na montaż w pomieszczeniu luksfer temperatura w pomieszczeniu jest niższa co powoduje, że powietrze może przejąć bardzo małą ilość wilgoci, które będzie niestety szybciej kondensować.

 

Fakt pomiaru temperatury przy oknach pionowych, dachowych i luksferach nie ma niestety uzasadnienia. Współczynniki przenikania ciepła obliczane są dla wszystkich produktów w tożsamych warunkach laboratoryjnych natomiast na połaci dachu panują o wiele bardziej skrajne warunki niż w przypadku ścian pionowych. Z tego względu należy zaznaczyć, że nie można porównywać okna dachowego z oknami pionowymi czy lukserami. Okna dachowe ze względu na miejsce montażu narażone są na bardzo duże różnice temperatur i cięższe warunki niż okna pionowe. Dodatkowo proszę wziąć pod uwagę że wilgotne powietrze zawsze będzie kondensować na najwyższym elemencie ponieważ jeśli powietrze (suche i wilgotne) będą miały tę samą temperaturę i to samo ciśnienie, to lżejsze będzie powietrze wilgotne. Będzie więc ono kumulowało się na wyższej wysokości w danym pomieszczeniu. Jest tak, ponieważ w powietrzu wilgotnym para wodna zastępuję cząstkami wody ciężkie cząsteczki tlenu i azotu. Tak więc jednoznacznie wyjaśnia to brak kondensacji na luksferach pomimo ich gorszych parametrów termoizolacyjnych.

 

Kolejnym potwierdzeniem jest fakt, że w przypadku okien z ciepłą ramką kondensacja w łazience jest znacznie mniejsza. Celem zastosowania ciepłej ramki jest zmniejszenie zjawiska kondensacji (ponieważ zimno jest szybko przewodzone przez zwykłą ramkę, wykonaną z aluminium lub stali, do wnętrza pakietu szybowego i schładza brzeg wewnętrznej szyby i drewno) dodatkowo domyślam się, że w łazience temperatura jest wyższa niż w innych pomieszczeniach (ze względu na mniejszą powierzchnię) tak więc powietrze może przejąć większą ilość wilgoci, która dodatkowo jest odprowadzana przez system wentylacji. Najważniejsza dla ograniczenia kondensacji jest prawidłowo działająca wentylacja. W mieszkaniach na poddaszu nie zawsze prawidłowo działa wentylacja grawitacyjna ze względu na słaby ciąg krótkich kanałów wentylacyjnych. Polepszeniem stanu rzeczy może być zainstalowanie w kratkach wentylacyjnych wyciągów mechanicznych, które przyspieszą usuwanie zużytego powietrza szczególnie w okresie nadmiernej produkcji pary wodnej w mieszkaniu. Aby sprawnie działała wentylacja wywiewna musi być możliwość napływu świeżego powietrza poprzez rozszczelnienie okien lub zastosowanie w oknach nawiewników Aby wymiana powietrza mogła mieć miejsce, potrzebne są do tego siły napędowe. W wentylacji naturalnej (zwanej też grawitacyjną) siły te pochodzą od różnicy gęstości powietrza zimnego (świeżego na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (wewnątrz pomieszczeń). Powietrze ciepłe opuszcza pomieszczenie kanałami wentylacyjnymi w miarę jak zimne napływa nieszczelnościami, lub urządzeniami nawiewnymi. Z tych powodów ważna jest okresowa kontrola i czyszczenie kanałów, by zapewnić ich drożność a przez to sprawną cyrkulacje powietrza.

 

Z poważaniem,

Konsultant FAKRO

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Czy instalacja okna w istniejącym dachu wymaga jakiegoś pozwolenia?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Przepisy prawa budowlanego nie określają jednoznacznie, czy w przypadku montażu okien dachowych w już istniejących budynkach wymagane jest pozwolenie, czy też wystarczy zgłoszenie. Według ustawy -...

Jakie są cechy markiz new-line?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Wersja AMZ NEW LINE to przede wszystkim nowy kształt kasety, który znacząco podniósł estetykę produktu. Płaska kaseta lepiej komponuje się z wyglądem okna. Zmiana kasety...

Skąd bierze się lód na ramie okna połaciowego?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Przy braku danych dotyczących okna trudno się odnieść do problemu i zaproponować konkretne rozwiązanie. Gdy okno jest szczelne, powodem może być kondensacja spowodowana słabo działającą wentylacją...

Co powoduje pojawianie się pary wodnej na oknie dachowym?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Zjawisko kondensacji pary wodnej to naturalne zjawisko fizyczne związane z zawartą w powietrzu wilgocią. Problem zaczyna się wtedy, gdy na przykład w wyniku niepoprawnie działającej wentylacji nie...

Spełnienia jakich formalności wymaga montaż okien połaciowych w istniejącym dachu?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Polskie przepisy prawa budowlanego nie określają jednoznacznie, czy w przypadku montażu okien dachowych w już istniejących budynkach wymagane jest pozwolenie, czy też wystarczy zgłoszenie....

Jak dopasować markizy zewnętrzne i system sterowania do zamontowanych okien połaciowych?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. W przypadku opisanych okien dachowych istnieje możliwość zamontowania markiz AMZ. Możemy zaproponować wersję sterowaną ręcznie (AMZ), zasilaną elektrycznie (AMZ Z-WAVE) lub zasilaną solarne...

Przy jakim kącie nachylenia dachu możliwa jest instalacja okna dachowego, balkonowego?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Okno balkonowe FGH-V P2 Galeria zaprojektowane jest do montażu w dachach o kącie nachylenia połaci mieszczącym się w przedziale 35-55o. Minimalny, niestandardowy kąt nachylenia dachu, w...

Czy balkonowe okno połaciowe można zainstalować na równi z poziomem posadzki?

Czy balkonowe okno połaciowe można zainstalować na równi z poziomem posadzki?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Okno dachowe, balkonowe FGH-V P2 Galeria, zalecane jest do pomieszczeń bez ścianki kolankowej. Optymalna wysokość montażu okna uzależniona jest od kąta nachylenie połaci dachu - w załączniku...

Czy okno dachowe zastąpi wyłaz dachowy?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam. Konstrukcja standardowych wersji okien dachowych nie jest przystosowana do pełnienia funkcji wyłazu. Wyjście przez standardowe okno dachowe na pewno będzie utrudnione, dodatkowo istnieje...

Czy da się sterować oknami dachowymi przy użyciu smartfona?

Doradza ekspert z firmy FAKRO

Witam serdecznie. Firma FAKRO oferuje elementy sterowania elektrycznego oparte o system komunikacji bezprzewodowej Z-WAVE. Uniwersalność komunikacji Z-Wave pozwala na sterowanie produktami FAKRO...

1 2 3 » Archiwum
FAKRO

FAKRO

Ekspert z firmy:

FAKRO

Specjaliści ds. Obsługi Klienta z firmy Fakro odpowiadają na pytania dotyczące wyboru, montażu i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.