Drenaż opaskowy wokół płyty fundamentowej

2011-08-11 11:42

Co Państwo sądzicie na temat zastosowania drenażu wokół płyty fundamentowej? Czy taki drenaż w sytuacji wykonania płyty jest niezbędny?

Drenaż opaskowy wokół płyty fundamentowej jest niezbędny tylko tam, gdzie warunki gruntowo-wodne ustalone przez projektanta na podstawie m.in. badań geotechnicznych wskazują jednoznacznie na konieczność jego wykonania. Należy go układać wokół budynku tylko wówczas, gdy istnieje możliwość naturalnego odprowadzenia wody gruntowej ze studni chłonnej ( do której wpięty jest drenaż ) do gruntu lub do jakiegoś rowu
odwadniającego lub jej wypompowania. W przeciwnym wypadku układanie drenażu jest bezcelowe. Drenaż powinien być ułożony w wykopie oddalonym od budynku min. 2-3 m, na głębokości co najmniej 0,5 m większej niż dno wykopu pod płytą fundamentową. Bardzo często wykonawcy drenażu sugerują się rozwiązaniem układania drenażu dla ścian fundamentowych, co jest oczywistym błędem, bo tam drenaż nie znajduje się w warstwie podsypki, stanowiącej podbudowę fundamentu. Ułożenia drenażu na dnie wykopu pod płytę fundamentową, gdy podniesie się poziom wód gruntowych, nastąpi wymywanie podsypki spod płyty, a w konsekwencji niekontrolowane osiadanie budynku.