Jak dopasować moc pieca?

2014-05-13 20:16

 Mam kilka pytań odnośnie użytkowania pieca VUW TURBO TEC 202-3 i dopasowania go do do moich warunków mieszkaniowych.   1. Łączna moc grzejników w mieszkaniu wynosi nieco ponad 6 kW. Proszę o poradę: czy mam zmniejszyć moc pieca do 6 - 7 kW, czy spadnie zużycie gazu ? (obecnie przy temp. zewnętrznej na poziomie -7 stopni zużycie wynosi około 7-8 m3 na dobe,  czy te zmniejszenie mocy nie odbije się na ogrzewaniu ciepłej wody? 2. Wybieg pompy. Fabrycznie ustawiona jest na 5 min. Po tym czasie piec wskazuje temp. wody w granicach 50 stopni. Kiedy przestawić ją na dłuży okres np 10 min. to woda wciąż krąży i przekazuje swoje ciepło kaloryferom ochładzając się do 40 stopni. Czy nie jest to bardziej optymalne ustawienie niż fabryczne 5 min.? 3. Ustawienie Termoregulatorów vs ustawienie temp. na piecu. Proszę o informację jaka jest zasada ustawień. Czy ustawić temp. grzania pieca na wysoką powiedzmy 60-65 stopni i termoregulatorami przy kaloryferach ustawić temp., jaka ma być w pokojach czy też temp. pieca dać na niższą wartość w granicach 45-50 stopni i podobnie termoregulatorami zadać wartość jaka mi odpowiada w pokojach. Co osiągnę tymi dwoma manipulacjami ? (nie mam żadnego elektronicznego urządzenia do ustawiania temp.). 4. Czy kratka wentylacyjna musi być obowiązkowo w pełni otwarta przy tego rodzaju piecach ? Z mojej kratki wwiewa się bardzo zimne powietrze, które dość mocno ochładza pomieszczenie. To są piece z zamkniętą komorą spalanie więc tak mocne wietrzenie pomieszczenia jest chyba nie potrzebne?

1. Tak, należy dopasować moc kotła do mocy zainstalowanej w grzejnikach, jeżeli moc zainstalowana jest mniejsza niż minimalna moc kotła, należy ustawić kocioł na CO na moc minimalną. Spowoduje to wzrost sprawności całego układy grzewczego i w efekcie rachunki powinny być nieco niższe.

 

2. Bezwładność cieplna kotła wiszącego jest niewielka, tak więc dłuższa praca pompy niż 5 minut w instalacji o małej pojemności nie jest uzasadniona.

 

3. Temperatura na kotle powinna być ustawiona na wartość maksymalną do jakiej jest zaprojektowana instalacja, natomiast termostaty winny być ustawione tak aby w pomieszczeniach uzyskać żądaną temperaturę powietrza.

 

4. Kratka instalacji wentylacyjnej musi mieć przekrój min. 120 cm2 - ciąg wsteczny który u Pana występuje jest zjawiskiem niezależnym od pracy kotła i jego przyczynę należałoby znaleźć i wyeliminować - w tym celu proszę skontaktować się z zakładem kominiarskim.